Етнологията е най-хубавата специалност, която един студент може да запише. Следването е много интересно. Самата материя на етнологията предполага това, защото тя е знание за различните култури, културното многообразие, за многообразието от човешките общности… Тя е философия на човешкото всекидневие как ние правим живота си по законите на нашата култура. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц. д-р Илия Недин, заместник-ректор и преподавател по етнология в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Етнологията учи студентите да бъдат медиатори между културите, да могат лесно да прекрачват културните граници и да бъдат толерантни, да имат самочувствието на носителите на собствената си култура, но никога да не обиждат или да подценяват различните, допълни той.
Доц. д-р Недин припомни началото на създаването на специалността в Югозападния университет.
„Първият курс по етнология е от учебната година 1991 -1992 година. Тогава беше поканен професор доктор Тодор Живков, тогавашен директор на Института за фолклор, дори лекционният курс е бил открит от един също много известен френски етнолог Жак Кюизиние. Думата етнология през социалистическия период почти беше забранена, тъй като тази наука е обявена за буржоазна и затова в социалистическия блок беше популярно названието етнография. Българската наука има много силни традиции в областта на етнографията и фолклористиката, защото след 1989 година етнографи и фолклористи тръгнаха да правят етнологията в България. Аз не подценявам и заслугите на някои специалисти социолози, историци, етнолигнвисти, но това беше сърцевината в развитието на тази специалност“, разказа преподавателят.
Той коментира и важния въпрос за реализацията на студентите, които завършват тази специалност.
„В момента специалността в ЮЗУ е „Етнология и английски език“. Обикновено студентите записват заради английския език и след като ги заведем на терен за етноложко изследване, те тотално изграждат съзнание и идентичност на етнолози. В училище, за съжаление, учениците не познават думата етнология. Нашата специалност е хибридна и студентът реално завършва две специализации – преводач, учител по английски език и етнолог“, заяви заместник-ректорът.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с доц. д-р Илия Недин в прикачения файл.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..