Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград, дългогодишен преподавател към Института по публична администрация към МС. В последните години се е посветил на науката и общността,  свързани с емоционалната интелигентност, създавайки и оглавявайки Регионален клуб за емоционална интелигентност в Благоевград, част от световното общество по емоционална интелигентност и Фондация за развитие на емоционална интелигентност, която бе създадена преди 5 години в София.

Поводът за срещата ни в ефира на Радио Благоевград е отличието на проф. Василев в категория „Посланик“ в националния конкурс „Агент на промяната“. Конкурс, показващ добрия пример в страната ни и добрите лидери на промяната. Отличени в него са били личности като Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“, който тази година бе сред журито, Никола Рахнев от „Гората бг“ и много други будни, дейни българи, двигател на добрата промяна в България.

Проф. Василев разбира случайно за своята номинация, която го изненадва приятно.

„От дълги години не съм изненадван по такъв начин. Изненада в буквалния смисъл на думата – беше обаждането и официалната информация, че съм част от събитието през тази година. Събитието наистина е с много силен емоционален заряд. Около 200 бяха хората и организациите, които са били номинирани в различни категории. Фокусът въобще на идеята за „Агент на промяната“ е свързана с поставянето на акцент и светлина върху дейността на различни лидери, които вдъхновяват с дейността си и по един или друг начин остават своеобразен отпечатък в обществото. Аз наистина бях много трогнат и емоционално силно разтресен, даже бих казал, от това, че съм номиниран и съм един от избраните за наградата в категорията „Посланик“, което за мен освен чест, е и едно огромно задължение“, сподели в ефира на Радио Благоевград Валентин Василев.

За церемонията той коментира, че е била изключително добре организирана и му е дала възможност да се срещне с много вдъхновяващи личности от страната. За акцента, който поставя конкурса, върху добрите каузи и дела, които вдъхновяват обществото, проф. Василев даде пример със своето обръщение на събитието.

„В момента, в който ме поканиха да изляза на сцената, нямах предварително подготвено каквото и да било и всъщност това, което видях, защото залата беше буквално препълнена от хора, които наистина излъчваха страхотна енергия, аз ги попитах „Знаете ли какво е думата „мицел“? Мицелът е вид гъба, която расте под земята и е своеобразна комуникационна система между растителността над повърхността на земята и в момента, когато с някой растителен вид се случи нещо неблагоприятно, мицелът е комуникационната система, която подава информация на всички останали части от растителността и те се опитват по своя начин да помогнат на това пострадало растение. Аз споделих, че се усещам като в една кръвоносна система на доброто, която не се вижда на пръв поглед, но която всъщност помага на доброто над повърхността да се случва, да живее и да се развива“, разказа проф. Василев.

Целия му разговор с водещата Ваня Бахчиванова можете да чуете в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58