Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Езерото от любов, което ни остави поетесата Ели Тодорова

Интервю с дъщеря й Александрина Костуркова

Един ден ще прелетя над езерото.
За последно…
Да се огледам…
Същата съм - Неразумница.
Ще се посуетя по върховете,
 ще залича стъпките.
С пригладени коси ще си
оставя всички фиби в езерото.
Няма да изчаквам, ще летя.
Колко съм изморена…
Рано е да заспя. Ще те потърся,
да изпием по един горски чай,
преди да си тръгна.
Както някога. Ще те оставя сам.
Не ме търси. Нали видя,
 колко съм несериозна.
Усмихвам се и си тръгвам…
  ……….

Част от стих на Ели Тодорова, поместен в последната й книга „Езеро любов“.

Ели не можа да дочака момента да види книгата си завършена, да я усети в ръцете си, да вдиша от прясното мастило. Но въпреки това дъщеря й събра сили и с подкрепата на верни приятели, издаде книгата, в памет на своята майка.

Радвам се, че успяхме да сбъднем още една нейна мечта. Беше трудно, болезнено… плаках, смях се, търсих някъде да ми даде знак с одобрение, споделя Александрина Костуркова, като допълва, че книгата вече е била готова, имала е и заглавието, избрано от майка й, но за съжаление, тя не успя да я дочака.

„Аз й бях обещала, че ще съм до нея до края. Истината е, че нямаше да се справя без подкрепата на нейния издател Валентин Боков, който я познаваше много добре. Това всъщност е последната й книга и нямаше как да не сбъдна последната й мечта“, казва Алекс.

Между кориците на книгата са събрани над 40 стихотворения на Ели Тодорова, автор и на стихосбирките „Любов по Лорка“, „Сенки от фабриката“ и „Рокля с цвят на портокал“. Предговорът на „Езеро любов“ е написан от нейната добра приятелка Василка Вонидова, а илюстрацията й отново е дело на дупничанина Георги Кацарски – Дон Кези.

Дъщерята на Ели Тодорова, Александрина Костуркова, сподели в ефира на Радио Благоевград, че е благодарна на Бог, че именно тя е била нейна майка.

„Тя беше свръх емоционална, харизматична, борбена, грижовна.. За мен най-добрата майка на света. Мама беше много скромен човек и се радваше на малките неща. Обичаше много внуците си, семейството си. Обожаваше градината си с цветя – рози, магнолии, хризантеми, обички, има стихотворения за тях“, разказва пред Радио Благоевград Александрина.

Тя споделя, че майка й е обичала много кафето, правейки си по две кафета на ден, сядала и започвала да пише, а вдъхновението й идвало от всичко около нея.

„Спомням си, че започваше да пише ей така, от нищото, ако нямаше лист хартия, взимаше каквото има под ръка, за да си излее душата. Думите й идваха спонтанно, извираха някак внезапно. Нямаше нещо конкретно, което да я вдъхнови, тя се вдъхновяваше от всичко – от едно камъче, от едно есенно листо..“, разказва Алекс.

Семейството решава, че продажбата както на „Езеро любов“, така и на останалите книги на Ели Тодорова, ще бъде с благотворителна цел и събраните средства ще бъдат дарени на храма в Кочериново, родният град на Ели.

„Тя обичаше църквата, ходеше редовно. Искаме част от нея да остане в този храм. Имаме благословията и на отец Георги, много хора ни подкрепят“, казва Алекс.

Най-важният урок, който остава в завет от Ели към дъщерите й, е любовта. 

"Любов! Светът е любов! Целият й живот беше изпълнен с любов. Тя винаги ще живее с нас. Тя остави не две, не три, а четири мълчаливи книжки", завършва Алекс.


Отивам си във сивкав дим – изпушена цигара

И колко грациозно се изнизвам – цялата

Понякога невидима се разотивам и май ти успокоявам мислите

Невидими са моите пътища в дим,

поредна цигара, така единствено край теб ще се навъртам,

упойващия дим, докато поглъщаш....


Интервюто на Ваня Бахчиванова с Александрина Костуркова чуйте в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42