На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение. Географските информационни системи са съвкупност от компютърен софтуер и хардуер за създаване, съхраняване, обработка, анализ, визуализиране и споделяне на геореферирана информация. Географските информационни системи са мощен инструмент, който дава множество възможности за модерно и ефективно управление във всички области на обществения живот: в кадастъра, околната среда, сигурността, транспорта, местното самоуправление, териториалното планиране, образованието, здравеопазването и много други.
„Географията е комплексна наука, единствената, която събира природната и обществената част“, подчерта в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Емилия Патарчанова – ръководител катедра „География, екология и опазване на околната среда“ в Природо-математическия факултет на ЮЗУ - Благоевград. Доц. Патарчанова е член на Управителния съвет на Българското географско дружество, председател на националната комисия за организация и провеждане на националната олимпиада за средношколци по география, която подготвя и излъчва и националния ни отбор по география. „Лично бих се радвала да има още по-голям интерес и сред ученици, и сред студенти към възможностите, които дават ГИС. Те не са достатъчно популярни сред обществото и не се познават техните големи възможности“, сподели доц. Патарчанова и напомни, че в катедрата, която ръководи, се обучават студенти по магистърската програма „Географски информационни системи“, с ГИС се „срещат“ и студентите в специалността „Регионално развитие“, както и учениците от някои профилирани направления в средното училище.
Доц. Патарчанова с гордост припомни световната класа на националния ни отбор по география, който поставя България сред най-добрите в света и в чиято подготовка участва преподавателят Мирослав Иванов от катедрата „География, екология и опазване на околната среда“. Тя съобщи, че на 23 и 24 ноември организират курс по ГИС с учители от средни училища.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..