Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение. Географските информационни системи са съвкупност от компютърен софтуер и хардуер за създаване, съхраняване, обработка, анализ, визуализиране и споделяне на геореферирана информация. Географските информационни системи са мощен инструмент, който дава множество възможности за модерно и ефективно  управление във всички области на обществения живот: в кадастъра, околната среда, сигурността, транспорта, местното самоуправление, териториалното планиране, образованието, здравеопазването и много други.

Географията е комплексна наука, единствената, която събира природната и обществената част“, подчерта в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Емилия Патарчанова – ръководител катедра „География, екология и опазване на околната среда“ в Природо-математическия факултет на ЮЗУ - Благоевград. Доц. Патарчанова е член на Управителния съвет на Българското географско дружество, председател на националната комисия за организация и провеждане на националната олимпиада за средношколци по география, която подготвя и излъчва и националния ни отбор по география. „Лично бих се радвала да има още по-голям интерес и сред ученици, и сред студенти към възможностите, които дават ГИС. Те не са достатъчно популярни сред обществото и не се познават техните големи възможности“, сподели доц. Патарчанова и напомни, че в катедрата, която ръководи, се обучават студенти по магистърската програма „Географски информационни системи“, с ГИС се „срещат“ и студентите  в специалността „Регионално развитие“, както и учениците от  някои профилирани направления в средното училище.

Доц. Патарчанова с гордост припомни световната класа на националния ни отбор по география, който поставя България сред най-добрите в света и в чиято подготовка участва преподавателят Мирослав Иванов от катедрата „География, екология и опазване на околната среда“. Тя съобщи,  че на 23 и 24 ноември организират курс по ГИС  с учители от  средни училища.

Цялото интервю  чуйте в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14

Младото поколение мечтае по-силно и рискува по-смело

Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..

публикувано на 08.05.25 в 10:46

Преподаватели и докторант от ЮЗУ изнесоха часове по роден език на български ученици във Виена

Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и  Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..

публикувано на 07.05.25 в 11:36

Благоевград е чудесен, правете бизнес тук и ще успеете

След две успешно реализирани издания,  форумът  Digital4Blagoevgrad  се завръща за трета поредна година в  Благоевград, този път под  наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място експерти от региона и страната, които ще споделят своите истории на успеха и ще дадат съвети за развитие в..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Футболът в Сандански чества вековен юбилей

Град Сандански отдавна се е наложил на спортната карта на България, като място, на което се провеждат редица състезания, като се започне от футболни турнири, волейболни, плувни, борба и други видове спорт. А тази година се оказва юбилейна за футбола в града, ФК „Вихрен“ Сандански става на 100 години. А за юбилея на футболен клуб „Вихрен“ се..

публикувано на 07.05.25 в 09:38