Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави. За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.
Определените дати за форума бяха от 11 до 22 ноември 2024 година, но едва в утрото на 24 ноември, след часове допълнителни преговори, бе изработено ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави за енергийния преход и адаптирането им към климатични промени. „Целта, за която групата на развиващите се страни – Г77 настояваха, беше от 1,3 трилиона долара на година. А какво беше договорено днес рано сутринта? - 300 милиарда долара до 2035 година, т.с. доста по-малко“, съобщи за Радио Благоевград Николай Петков от платформата Климатека и посочи, че „редица от развиващите се страни определиха споразумението като разочароващо, дори като предателство“.
Все пак форума в Баку има и успехи. Сред тях е постигнатото важно съгласие за пазара на въглеродни емисии, „което проправя пътя за търговията с емисиите между отделните държави, за създаване на световен регулиран пазар“ – тема по която години наред не можеше да бъде намерено решение, напомни експертът и подчерта, че „начинът, по който ще решим какви мерки да вземем за климатичните промени, до голяма степен определя посоката на развитие на света“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...