Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица, втъкана в дрехите, които те са носили.
„В тази програма сме включили различни тематични беседи, както и творчески, художествени ателиета и образователни игри. Заниманията са насочени към деца, организирани от класовете в различни училища в Петрич. Те се провеждат в дните от понеделник до четвъртък, включително, когато очакваме малчуганите в следобедните часове. Имаме и индивидуални посещения, тоест, когато родителите сами записват дечицата. Като ден сме определили събота. Участието е с предварително записване и е напълно безплатно“, съобщи за Радио Благоевград Надя Василска-Бегинова, ръководител на Музейната работилница.
Програмата е много интересна и включва пет основни теми, свързани с етнографията в петричкия край. Част от акцентите са посветени на носиите в този край, други на накитите, шевиците, както и на традициите, обичаите, всекидневието, поминъка и занаятите в петричко.
„Дечицата ще чуят винаги и нещо свързано по самата тема, имаме подготвени презентации, като задължително изработваме и нещо по самата тема. Например, по темата за носиите, освен, че децата ще се запознаят с женските и мъжките носии в петричкия край, те могат да изработят етнографска картичка по модел на носия от петричко и ще оцветят такава. По темата за накитите, децата ще могат да разберат повече за дейността на куюмджията /майстор-златар в миналото/ и как се изработват накитите, които са красяли облеклата на нашите прабаби“, обясни още г-жа Бегинова.
Така, децата освен, че научават повече по съответната тема, имат възможност нагледно да изработят материали, да оцветяват, да творят неща, които могат да си отнесат вкъщи и така да си направят една богата колекция с музейни експонати, които те самите са изработили.
„Винаги интересът при нас е огромен, по време на Лятната академия отчетохме около 1000 дечица, които са посетили нашата Работилничка. Тогава имаше много интересни летни занимания, сега продължаваме с тази Етнографска програма, в която също виждам огромен интерес. След 14 декември наближават коледно-новогодишните празници, за които децата могат да очакват още много хубави изненади, които ще бъдат обявени в нашата интернет страничка и на нашия интернет сайт на Исторически музей - Петрич“, допълни ръководителят на Музейната работилница.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Надя Василска – Бегинова:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..