Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица, втъкана в дрехите, които те са носили.
„В тази програма сме включили различни тематични беседи, както и творчески, художествени ателиета и образователни игри. Заниманията са насочени към деца, организирани от класовете в различни училища в Петрич. Те се провеждат в дните от понеделник до четвъртък, включително, когато очакваме малчуганите в следобедните часове. Имаме и индивидуални посещения, тоест, когато родителите сами записват дечицата. Като ден сме определили събота. Участието е с предварително записване и е напълно безплатно“, съобщи за Радио Благоевград Надя Василска-Бегинова, ръководител на Музейната работилница.
Програмата е много интересна и включва пет основни теми, свързани с етнографията в петричкия край. Част от акцентите са посветени на носиите в този край, други на накитите, шевиците, както и на традициите, обичаите, всекидневието, поминъка и занаятите в петричко.
„Дечицата ще чуят винаги и нещо свързано по самата тема, имаме подготвени презентации, като задължително изработваме и нещо по самата тема. Например, по темата за носиите, освен, че децата ще се запознаят с женските и мъжките носии в петричкия край, те могат да изработят етнографска картичка по модел на носия от петричко и ще оцветят такава. По темата за накитите, децата ще могат да разберат повече за дейността на куюмджията /майстор-златар в миналото/ и как се изработват накитите, които са красяли облеклата на нашите прабаби“, обясни още г-жа Бегинова.
Така, децата освен, че научават повече по съответната тема, имат възможност нагледно да изработят материали, да оцветяват, да творят неща, които могат да си отнесат вкъщи и така да си направят една богата колекция с музейни експонати, които те самите са изработили.
„Винаги интересът при нас е огромен, по време на Лятната академия отчетохме около 1000 дечица, които са посетили нашата Работилничка. Тогава имаше много интересни летни занимания, сега продължаваме с тази Етнографска програма, в която също виждам огромен интерес. След 14 декември наближават коледно-новогодишните празници, за които децата могат да очакват още много хубави изненади, които ще бъдат обявени в нашата интернет страничка и на нашия интернет сайт на Исторически музей - Петрич“, допълни ръководителят на Музейната работилница.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Надя Василска – Бегинова:
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..