Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица, втъкана в дрехите, които те са носили.

„В тази програма сме включили различни тематични беседи, както и творчески, художествени ателиета и образователни игри. Заниманията са насочени към деца, организирани от класовете в различни училища в Петрич. Те се провеждат в дните от понеделник до четвъртък, включително, когато очакваме малчуганите в следобедните часове. Имаме и индивидуални посещения, тоест, когато родителите сами записват дечицата. Като ден сме определили събота. Участието е с предварително записване и е напълно безплатно“, съобщи за Радио Благоевград Надя Василска-Бегинова, ръководител на Музейната работилница.

Програмата е много интересна и включва пет основни теми, свързани с етнографията в петричкия край. Част от акцентите са посветени на носиите в този край, други на накитите, шевиците, както и на традициите, обичаите, всекидневието, поминъка и занаятите в петричко. 

„Дечицата ще чуят винаги и нещо свързано по самата тема, имаме подготвени презентации, като задължително изработваме и нещо по самата тема. Например, по темата за носиите, освен, че децата ще се запознаят с женските и мъжките носии в петричкия край, те могат да изработят етнографска картичка по модел на носия от петричко и ще оцветят такава. По темата за накитите, децата ще могат да разберат повече за дейността на куюмджията /майстор-златар в миналото/ и как се изработват накитите, които са красяли облеклата на нашите прабаби“, обясни още г-жа Бегинова.

Така, децата освен, че научават повече по съответната тема, имат възможност нагледно да изработят материали, да оцветяват, да творят неща, които могат да си отнесат вкъщи и така да си направят една богата колекция с музейни експонати, които те самите са изработили.

 „Винаги интересът при нас е огромен, по време на Лятната академия отчетохме около 1000 дечица, които са посетили нашата Работилничка. Тогава имаше много интересни летни занимания, сега продължаваме с тази Етнографска програма, в която също виждам огромен интерес. След 14 декември наближават коледно-новогодишните празници, за които децата могат да очакват още много хубави изненади, които ще бъдат обявени в нашата интернет страничка и на нашия интернет сайт на Исторически музей - Петрич“, допълни ръководителят на Музейната работилница.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Надя Василска – Бегинова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31