Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Интервю с продуцентите на филма Красимира и Антон Белеви

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските киносалони се задава един филм, който повдига темата именно за тези наши страхове и за нещата, които ни спират да бъдем себе си, да изразим себе си, да покажем себе си пред останалите.

Психологическата драма трилър „Терапията“ ще направи своята премиера на 7 февруари 2025 г. Тя поставя вечния въпрос за страха от критиката,за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от отхвърляне, показан през очите на хората на изкуството.

В главните роли са актьорите Красимира Белев и Севар Иванов. Красимира  влиза в ролята на ексцентричната психоложка Елисавета, която работи с група блокирали артисти, а методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана. 

Режисьорът на филма Станислав Христов казва: „Историята наподобява на една недовършена картина. Миг от живот, който е изрисуван, но авторът е друг, не сме ние. Може би съдбата смесва боите и предначертава житейския път, но винаги може да се добави и още един щрих. Въпреки петното от страхове, болка и нереализираните мечти, на платното има място и за това, което ни прави щастливи. Трябва само да го пожелаем и да осъзнаем, че времето ни е ограничено, че всяка секунда напред е секунда по-малко“.

Във филма своя дебют като продуценти правят Красимира и Антон Белеви, а Красимира, освен всичко друго, е и сценарист.

Те се включиха от Лос Анджелис в ефира на Радио Благоевград, за да разкажат за процеса по заснемането на филма, препятствията и предизвикателствата по пътя и основните послания на "Терапията".

"Процесът беше доста дълъг, общо две години мисля, че ни отне, което на нас ни се струва дълго, но всъщност не е толкова дълго за направата на пълнометражен филм. Самата идея се развиваше при мен доста преди да седна официално да пиша сценарий, а самата тема на филма има много общо с мен. Много от нещата, които хората ще могат да видят във филма, са ми дошли като вдъхновение от личен опит. От тази гледна точка, процесът се развиваше много повече от две години, защото тези неща се събираха, наслагваха, до момент, в който се реших, че това е нещо, което искам да споделя с хората", разказва в ефира на Радио Благоевград Красимира Белев.

"Със сигурност имаше много предизвикателства като дебют за нас като продуценти. За някои неща не бяхме съвсем подготвени, за някои се справихме учудващо добре", споделя Антон Белев, като разказва истории от кухнята на филма, като спиране на тока, смяна на локацията за снимки в последния момент или технически проблеми.

Филмът разглежда общочовешки проблеми, които могат да сполетят всеки, навсякъде, по всяко време, въпреки че се снима в България, посланието му е, че действията биха могли да се развият във всяка точка от света. 

"Бих казал, че почти всеки един човек може да се припознае в един или друг проблем, който е засегнат във филма", казва Антон, а Краси допълва, че се повдига въпросът и за мечтите, които имат хората: 

"Мисля, че голяма част от хората, като видят трейлъра, мислят, че става въпрос за изкуство, за художници, за артисти. Не, че тези неща не присъстват във филма, но това е просто начинът, по който е разказана историята. Самите проблеми, които се разглеждат във филма, са общочовешки, които засягат хората навсякъде - като неувереност или мечти, които искаме да изпълним, или мечти, които сме имали като малки, но по една или друга причина сме решили да не преследваме", казва Красимира Белев.

Другата основна тема в продукцията е тази за времето и това как го използваме. 

"В моя живот много съм слушала, че всичко започва от понеделник или от утре. Винаги има някакъв специален ден, който никога не идва. Мисля, че начинът да преодолеем страховете, поне при мен беше така, беше това да се замисля как използвам времето си, на кого посвещавам времето си и дали правя с времето си това, което искам, да го третирам като ценен ресурс, а не нещо, което си мисля, че ще имам в неограничени количества, защото ако наистина се замислим по този въпрос, става малко страшно и някак си другите страхове избледняват", споделя пред Радио Благоевград Красимира Белев.

Още за филма "Терапията", за посланията в него, за процеса по заснемането му и участниците в него, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Красимира и Антон Белеви.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31