Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до нови спомени, създадени край чаша топъл чай или вкусна храна след дълъг преход.
„Идеята за тази инициатива се роди преди повече от три години по повод Деня на християнското семейство по време на Ковид, когато всички търсихме начин да се докоснем до нашия втори дом, а това всъщност са хижите в българските планини. Споделяйки с децата, се роди идеята колко хубаво би било, една наша любима чаша да стане любима и на други хора, които имат нужда от доброта и топлина. Свързахме се най-напред с хижите, които са близо до нас в планина Беласица и ги попитахме, дали имат нужда от такъв вид посуда. Хижарите бяха много приятно изненадани, че ни е хрумнала такава идея. Така, за по-малко от два дни, се събраха над 100 любими чашки на нашите деца, които ние занесохме лично до хижа „Беласица“ и хижа „Конгор“. Така стартирахме нашата благотворителна кампания“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.
В инициативата може да се включи всеки, който има у дома неизползваеми чаши за чай, купички за супа и други съдове за хранене, които могат да бъдат дарени на хижи и заслони в планините на цяла България. Не е необходимо да бъдат от един сервиз, могат да бъдат различни по вид и цвят, ползвани или нови, закупени специално за кампанията. През изминалата година са дарени стотици чаши на десетки хижи и заслони в страната, на които се радват и хижарите и посетители.
„Но, самата кампания имат и друг смисъл, а именно, да използваме колкото се може по-малко прибори за еднократна употреба. Така че, инициативата има и екологичен характер. Идеята се приема много добре от хората. Прекрасно е да срещнеш хора в планината, които да споделят, че са пили чай от чашките в някой от хижите, на които ние сме ги дарили. Това означава, че хижарите споделят за тази инициатива на децата, които сами носят чашките до хижите“, допълни ръководителят на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.
Незабравимо за децата е времето, в което посещавайки дадена хижа, те попадат на дарената от тях чашка, пият чай от нея и така се връщат към спомените, свързани точно с тази чашка. Не са редки и случаите, в които децата с удоволствие сдават своите чашки на приятелите си, за да споделят заедно преживения момент на споделеното добро.
„Следващата инициатива, в която ще участват младите планинари е на 11 декември, когато отбелязваме Международния ден на планините. Тогава ще проведем една хубава инициатива, на която ще бъде разказано как ни вдъхновяват планините и какво ни дават. Всяка наша инициатива си има своята тайна мисия. Освен, да докоснем децата до българската природа, ние искаме да им разкажем и нещо повече за това как да я опазим и съхраним, как да споделяме доброто. Така че, ние виждаме смисъл от тези наши действия, които понякога остават неразбрани от обществото. Така че, ще разкажем за това в специално събитие“, сподели още Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..