Днес на осми декември празнуват всички студенти.
Историята на студентския празник в България започва преди 117 години. На 8-и декември през 1903 г. за първи път е отбелязан празникът на единствения по това време университет в България -Софийски университет "Св. Климент Охридски".
Честването е по повод на 15-годишния му юбилей, а датата е определена от академическия съвет с решение от 30 ноември 1902 г. Именно осми е избраната дата, защото тогава по стар стил се е почита паметта на светите седмочисленици, а сред тях е и св. Климент Охридски, който е патрон на Софийския университет.
След 1944 г. е направен опит за промяна на датата със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност, но тази идея не среща успех, защото студентите вече са възприели 8 декември като свой празник.
„Това е празник на всички, които са студенти и по дух. Осми декември се свързва с безкрайния купон, с хубавите преживявания, с поривите на младежката възраст. Освен добро представяне в университета, пожелавам на студентите едно добро прекарване на самия празник. Да грабят с пълни шепи от студентските години, които са незаменими. Бъдете здрави и имайте добро състояние на духа“, пожела на своите студенти доц. д-р Марио Маринов от катедра „Социология“ към ЮЗУ „Неофит Рилски“- Благоевград.
Цялото интервю с доц. Маринов чуйте в звуковия файл:
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...
Какво по-хубаво от това да следваш мечтите си, да направиш избор в името на нещо, което обичаш и ти харесва, за да си доволен и щастлив. В тази история ще видим нещо такова да се откажеш от чужбина, за да останеш в България да пееш. Тя е млада, тя е красива, тя обича да пее, тя е Кристина Дечева. Завършила е Eзиковата гимназия в Благоевград..