Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара Стамболийски.
Откъде да започнем, къде е коренът на проблема и как да се справим като общество с опасните социални мрежи, които са зомбирали децата ни, питаме учители, родители, ученици. Според родителите, колкото и да се говори в семейството, много важна е средата, в която попадат децата.
За председателя на Общинския съвет по наркотични вещества Магделена Рахова когато децата са доволни, щастливи, тогава те няма да посегнат към различни предизвикателства, защото ще имат нужното им внимание. „Най-важното е децата да се чувстват ангажирани в живота на семейството. Детето трябва да участва активно в домакинството, неговото време да бъде запълнено с поддържането на чистотата и уюта вкъщи. Много влияе обаче приятелският кръг, а семейството трябва да знае кои са приятелите на децата им“, твърди Рахова.
По-големите ученици също смятат, че трябва да има не забрана, но поне ограничаване на телефони и социални мрежи сред по-малките.
Повтарянето на предизвикателството е начин за децата да привлекат вниманието на връстниците си, дори и това на родителите си.
След опасните инциденти министърът на образованието в Северна Македония съобщи, че се обмисля забрана на телефоните в училище. В Албания в момента тече публично обсъждане за затварянето на платформата ТикТок заради насърчаването към насилие и тормоз. Има и сериозни дискусии в страни от Европейския съюз за допълнителни мерки за ограничаване на социалните мрежи при децата.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..