Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения.
Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към Сурва предават нейните родители, които също са част от празника от години.
„Обличала съм всякакви костюми. Най-вече кожи. Един голям костюм тежи около 40-50 килограма. Като сложиш костюма и се отпускаш и вече не усещаш тежестта. Ако сложиш сурат на главата, тогава вече е наистина тежко“, сподели в ефира на предаването „Неделя у дома“ Алекс.
Подготовката за кукерските игри започва месеци преди самото събитие. Всеки трябва да знае реда си, уточнява още Александра. Важен момент е и кукерският танц.
„Научих го от баща си! Този танц е много важен. С него печелим по състезания първо място!“, уточни Алекс.
Преди години костюмите са се правели предимно от кожи с къси косми, но все повече навлизат и такива с дълги, защото са по-красиви и атрактивни. Все по-трудно обаче се намират кожите, които са подходящи за изработката на кукерските костюми, тъй като са малко стопаните, които отглеждат дългокосмести кози.
За да изглеждат добре, преди да бъдат облечени костюмите, в продължение на дни трябва да бъдат старателно разресвани. За направата на един кукерски костюм са необходими няколко кожи, а цената е около 5 000 лв. При добро и правилно съхранение може да се използват до десет години.
А мечтата на Александра е да предаде този обичай и на своите деца в бъдеще.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..