Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения.
Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към Сурва предават нейните родители, които също са част от празника от години.
„Обличала съм всякакви костюми. Най-вече кожи. Един голям костюм тежи около 40-50 килограма. Като сложиш костюма и се отпускаш и вече не усещаш тежестта. Ако сложиш сурат на главата, тогава вече е наистина тежко“, сподели в ефира на предаването „Неделя у дома“ Алекс.
Подготовката за кукерските игри започва месеци преди самото събитие. Всеки трябва да знае реда си, уточнява още Александра. Важен момент е и кукерският танц.
„Научих го от баща си! Този танц е много важен. С него печелим по състезания първо място!“, уточни Алекс.
Преди години костюмите са се правели предимно от кожи с къси косми, но все повече навлизат и такива с дълги, защото са по-красиви и атрактивни. Все по-трудно обаче се намират кожите, които са подходящи за изработката на кукерските костюми, тъй като са малко стопаните, които отглеждат дългокосмести кози.
За да изглеждат добре, преди да бъдат облечени костюмите, в продължение на дни трябва да бъдат старателно разресвани. За направата на един кукерски костюм са необходими няколко кожи, а цената е около 5 000 лв. При добро и правилно съхранение може да се използват до десет години.
А мечтата на Александра е да предаде този обичай и на своите деца в бъдеще.
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..