От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на Добърско. А, това е едно наистина уникално населено място, известно със своите „добърски баби“, обявени за живи съкровища на Юнеско, които все още съхраняват древния обичай „Водици“, това е селото с уникалния храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“- национален паметник на културата.
„Аз се радвам, че и днес с доста подмладено население запазваме обичая, хвърляме кръста, бабите предават на по-младите невести този ритуал по ходене и пеене на тези специфични „водични песни“, характерни само за нашето село. Това може само да ме радва мен, като кмет и всички, които ще дойдат да чуят нещо уникално, което не могат да чуят никъде другаде“, коментира в ефира на Радио Благоевград кметът на село Добърско Янис Будин.
И тази година, рано сутринта на Богоявление, празникът е започнал с празнична литургия в черквата „Сретение Господне“, единият от двата храма в селото, а другият е, уникалният със своите стенописи, храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. В 11 ч. е бил хвърлен и Светият кръст от моста на р. Клинец. След това празникът е продължил с празнична програма на самодейците от местното читалище. Тогава се провежда и благотворителният базар „Вяра и традиция“, събраните средства от който миналата година са били използвани за направата на 10-метров метален осветен кръст над селото.
„Тази година сме си поставили още по-амбициозна цел, а именно, изграждането на параклис в местността Свети Илия, която е в началото на селото, която посреща както местните жители, така и гостите на населеното място. Много е приветливо, много е уютно. Тази година там се построиха 10 нови масивни маси, предстои построяването и на беседки, и така ще се оформи едно райско място в целия парк, каквото представлява Добърско, защото е разположено в полите на Рила“, допълни кметът на селото.
По думите му, всичко това прави населеното място все по-предпочитано от туристите. Само за миналата година, старата черква е била посетена от над 67 хиляди туристи. Много от тях сигурно са идвали и заради другите местни забележителности, една от които са и традиционните кулинарни специалитети.
„В Добърско разполагаме с къщи за гости, които мога да кажа ,че са много добри, имаме хотел и механа, така че всеки, който иска да посети Добърско и да се наслади на автентичната обстановка, може да остане тук и да пренощува. В самите къщи за гости стопаните предоставят своите кулинарни специалитети, така че се развива вече и кулинарният туризъм. Аз като кмет съм казал, че искам да запазя автентично Добърско, не искам да става това презастрояване, каквото е по другите ни курорти. Радваме се, че можем да запазим селото такова, каквото е било и каквото се надявам да остане и в бъдеще“, допълни още кметът Янис Будин.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Янис Будин:
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..