Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна носия, бе официално осветена на 8 януари, когато по стар обичай се празнува Бабинден.
„И времето помогна, все едно пролетно време беше. Миналата година дъжд валеше, пак стана празник, но не като сега. Сега много хора дойдоха, осветихме статуята. Хората се снимаха с нея и с една жена от селото, която позираше за тази статуя. Този път майсторът надмина себе си. Не очаквах, че ще изработи толкова красива дървена статуя, защото носията на момата е цветна, хората не вярват и отиват да пипнат дървото, мислят, че е плат. Толкова е истинска“, съобщи за Радио Благоевград кметът на село Пирин.
Той сподели още, че на празника е присъствал и кметът на община Сандански Атанас Стоянов, който е дарил средствата за тържеството Бабинден. А спонсори за изработването на статуята на Пиринската мома са семейство Стоян и Кирилка Тагареви, които са дарили 2 хиляди лева. Изработването на статуята отново е дело на майстора-дърворезбар Радко Бъчваров, който е измайсторил и всички останали статуи, които вече са поставени в центъра на село Пирин. Сред тях са фигурите на Змея и момата, на Мечка с мече, на Свети Никола, на Спиро Войвода. Георги Влахов сподели, че колекцията от дървени статуи в село Пирин ще продължи да се обогатява, стига да има спонсори за изработването им.
„Вече имам идея, спонсор търся и ще я осъществя. До момата, сега ергенин ще има с пиринска носия и с гайда. Дървените фигури в селото провокират все по-голям туристически интерес. Идват много хора от цяла България и от чужбина, снимат се със статуите, пият кафе на центъра, разговарят с местните хора, има и къде да отседнат, ако решат. Разглеждат и останалите местни забележителности. Селото се оживява“, сподели още кметът на село Пирин Георги Влахов.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Георги Влахов:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..