Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. 

В миналото в селото съществували много оброчища, едно от които на Свети Атанасий. То се намирало в центъра на селото и по-късно именно около него били застроени и къщите. На мястото му бил направен малък параклис с няколко икони в него и една малка камбана, чийто звън се чувал само от околните къщи.

През 1832 година жителите на Елешница започват строежа на храма, изцяло с доброволен труд и дарения. Той завършва 3 години по-късно. След освещаването му през месец август 1901 г. са отлети две камбани, чийто ясен и приятен звън и до днес оглася селото и до най-крайните къщи. 

"Камбаните са отлети от майстори в Разлог, Мехомия по онова време, и до днес сме с тези камбани. Носили са медни, дори златни предмети, да се разтопят за направата на тези две камбани", разказа Ангелина Проева от църковното настоятелство към храма в ефира на Радио Благоевград

През годините черквата е обновявана и ремонтирана. Обявена е за паметник на културата и днес тя е повод за гордост за всички елешничани. Музейна ценност представляват някои от църковните книги, съхранявани в нея и особено Голямото старо евангелие, известно с името Сребърното евангелие, печатано в Москва при царуването на императрица Елисавета Петровна, дъщеря на Петър І, с предназначението да бъде дар за Йерусалимската черква. Съществуват различни митове и легенди как то се е озовало в с.Елешница, но е истинска гордост за местните, че са успяли да го съхранят.

"Това Евангелие е печатано в далечната 1747 година, датата я има на първата страница на Евангелието. Втората страница, ръкописно, е написан един лист, когато Евангелието е тръгнало от Русия като дар от дъщерята на цар Петър І. Тя е поръчала да се направи това Сребърно евангелие, тръгнало е от Русия, но как е попаднало в Елещница и как е съхранено, никой не може да каже. Евангелието е със сребърни подвързии на първата и последната страница, със сребърен обков, където на първата страница е изобразено Възкресението на Исус Христос. От четирите ъгъла, като медальони са направени и четирите евангелисти, а на другата страница пък е Разпятието, пак с медальони в четирите ъгъла, с пророци от Стария завет. Евангелието навремето е изнасяно само на големите празници, изнасяно е само когато се е чел 50 Псалом, тогава само свещеникът го е изнасял на миряните. Сега то се намира в храма, когато идват посетители, всеки може да го разгледа", разказва Ангелина Проева пред Радио Благоевград.

Друга ценност за църквата в Елешница представляват двете икони от 19 век, изобразяващи Успение Богородично и Свети свети Константин и Елена. 

"Те са рисувани от добри художници, защото образите в тях са като живи и представляват голяма ценност от гледна точка на църковната иконопис. Има в църквата и много ценни книги, които са донесени от Атонската света обител, и от някои книги, и до ден днешен, свещениците служат", споделя Ангелина Проева, като допълва, че Елешница е село, отворено широко към християнската вяра и църквата се пълни с миряни всяка неделя за света литургия. 

Освен литургии, в Свети Атанасий през изминалата година са се състояли и рекорден за Елешница брой кръщенета - 16, не липсват и венчавки в храма. В Селото има и параклис, посветен на Света Петка, който също е изграден на мястото на старо оброчище, такъв е случаят и с храма "Свети Николай", намиращ се в началото на селото и параклисът на Свети Илия. Елешница е място с дълбока духовна енергия, а храмовете на вярата в него са съхранени от столетия.

"Имаме и храм, посветен на Света Варвара, по документи се води в землището на с.Баня, но всъщност си е тук, от Елешница се ходи на Света Варвара. Знаете, че през последните години все повече не е легенда, че Света Варвара е родена в Елешница, в Илиопол, нашият стар град, това все повече документи от монаси от Света гора го доказват, че Света Варвара е живяла и е посечена тук, на това място, където е направен параклисът", твърди Проева.

Чуйте целия разговор на Ваня Бахчиванова с Ангелина Проева в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21