Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. 

В миналото в селото съществували много оброчища, едно от които на Свети Атанасий. То се намирало в центъра на селото и по-късно именно около него били застроени и къщите. На мястото му бил направен малък параклис с няколко икони в него и една малка камбана, чийто звън се чувал само от околните къщи.

През 1832 година жителите на Елешница започват строежа на храма, изцяло с доброволен труд и дарения. Той завършва 3 години по-късно. След освещаването му през месец август 1901 г. са отлети две камбани, чийто ясен и приятен звън и до днес оглася селото и до най-крайните къщи. 

"Камбаните са отлети от майстори в Разлог, Мехомия по онова време, и до днес сме с тези камбани. Носили са медни, дори златни предмети, да се разтопят за направата на тези две камбани", разказа Ангелина Проева от църковното настоятелство към храма в ефира на Радио Благоевград

През годините черквата е обновявана и ремонтирана. Обявена е за паметник на културата и днес тя е повод за гордост за всички елешничани. Музейна ценност представляват някои от църковните книги, съхранявани в нея и особено Голямото старо евангелие, известно с името Сребърното евангелие, печатано в Москва при царуването на императрица Елисавета Петровна, дъщеря на Петър І, с предназначението да бъде дар за Йерусалимската черква. Съществуват различни митове и легенди как то се е озовало в с.Елешница, но е истинска гордост за местните, че са успяли да го съхранят.

"Това Евангелие е печатано в далечната 1747 година, датата я има на първата страница на Евангелието. Втората страница, ръкописно, е написан един лист, когато Евангелието е тръгнало от Русия като дар от дъщерята на цар Петър І. Тя е поръчала да се направи това Сребърно евангелие, тръгнало е от Русия, но как е попаднало в Елещница и как е съхранено, никой не може да каже. Евангелието е със сребърни подвързии на първата и последната страница, със сребърен обков, където на първата страница е изобразено Възкресението на Исус Христос. От четирите ъгъла, като медальони са направени и четирите евангелисти, а на другата страница пък е Разпятието, пак с медальони в четирите ъгъла, с пророци от Стария завет. Евангелието навремето е изнасяно само на големите празници, изнасяно е само когато се е чел 50 Псалом, тогава само свещеникът го е изнасял на миряните. Сега то се намира в храма, когато идват посетители, всеки може да го разгледа", разказва Ангелина Проева пред Радио Благоевград.

Друга ценност за църквата в Елешница представляват двете икони от 19 век, изобразяващи Успение Богородично и Свети свети Константин и Елена. 

"Те са рисувани от добри художници, защото образите в тях са като живи и представляват голяма ценност от гледна точка на църковната иконопис. Има в църквата и много ценни книги, които са донесени от Атонската света обител, и от някои книги, и до ден днешен, свещениците служат", споделя Ангелина Проева, като допълва, че Елешница е село, отворено широко към християнската вяра и църквата се пълни с миряни всяка неделя за света литургия. 

Освен литургии, в Свети Атанасий през изминалата година са се състояли и рекорден за Елешница брой кръщенета - 16, не липсват и венчавки в храма. В Селото има и параклис, посветен на Света Петка, който също е изграден на мястото на старо оброчище, такъв е случаят и с храма "Свети Николай", намиращ се в началото на селото и параклисът на Свети Илия. Елешница е място с дълбока духовна енергия, а храмовете на вярата в него са съхранени от столетия.

"Имаме и храм, посветен на Света Варвара, по документи се води в землището на с.Баня, но всъщност си е тук, от Елешница се ходи на Света Варвара. Знаете, че през последните години все повече не е легенда, че Света Варвара е родена в Елешница, в Илиопол, нашият стар град, това все повече документи от монаси от Света гора го доказват, че Света Варвара е живяла и е посечена тук, на това място, където е направен параклисът", твърди Проева.

Чуйте целия разговор на Ваня Бахчиванова с Ангелина Проева в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09