Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички загинали. Изводът, който можем да направим е, че мобилността в България е силно ограничена. По-малкото жертви в лошо време се дължат на по- ниските скорости за движение. При хубаво време организацията на движение и скоростните режими, определени от собствениците на пътя не са съобразени със състоянието на пътищата. Това подчерта в интервю за Радио Благоевград председателят на Института за пътна безопасност инж. Богдан Милчев. 

МВР отчита рекордни нива на контрол през миналата година. Констатирани са 3 милиона нарушения на Закона за движение по пътищата. Над 1 милион нарушения са за превишена скорост. Спадът с 8% на загиналите, спрямо 2023 година, се дължи на случайни събития. Експертите на Института за пътна безопасност настояват да бъдат преразгледани всички стратегии и планове за действие на отговорните институции, като контролът на МВР трябва да бъде не само по отношение на водачите, а на отговорните институции по организацията на движението. Те трябва да започнат наистина да вършат своята работа. Това подчерта в интервюто на Иван Лазов Богдан Милчев- председател на Института по пътна безопасност.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Томов

Румен Томов за уроците след Елените: Моралът трябва да води всяко строителство

След трагедията в курорта Елените отново видяхме колко тънка е границата между развитието на едно населено място и безразсъдството. Когато строителството навлезе там, където природата има свои закони, последствията понякога са тежки. „В целия този дълъг процес - от изготвянето на проекта до построяването на сградата, е важно водещи да бъдат моралът,..

публикувано на 14.10.25 в 11:17

Радио Благоевград с награда от похода „По стъпките на Самуиловите воини“

Радио Благоевград бе сред медиите, които бяха отличени с приз за отразяването и съпричастността им към каузата, на която е посветена една много хубава родолюбива инициатива – Националният туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, чието 12-то издание се проведе на 5 октомври. Тази година събитието се радваше на още по-голям интерес,..

публикувано на 13.10.25 в 11:46

Художнички преобразиха стените на детското отделение в кюстендилска болница

Камелия Пешева и Бояна Василева, две сестри, който благодарение на своя талант и голямо сърце, преобразиха една от стените в детското отделение на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ в Кюстендил. Цветна стена със закачливи животни посреща болните дечица в приемния кабинет в отделението. Че изкуството лекува душата, твърди Бояна, която на драго сърце..

публикувано на 12.10.25 в 11:00

Шеф Чоткин: Успехът идва при смелите!

Шеф Лъчезар Чоткин e роден в дупнишкото село Червен Брег, но от малък се мести да живее и да се развива в чужбина. Прекарва 14 години в Милано, след това 4 години в британската столица - Лондон, където работи като трети главен готвач в 5-звезден хотел. Готвил е за световни звезди като принц Хари и Меган Маркъл, Карди Би и футболният отбор на Челси...

публикувано на 12.10.25 в 10:30

„Моето момче“ – новата песен на Мери Бойс Бенд

„Моето момче“ е пети сингъл от предстоящ нов албум, който ще бъде посветен на 30-тата годишнина на бандата. „2025 година е важна за нас. Започнахме я с паметен 30-ти рожден ден на Мери Бойс Бенд. Последва поредица от концерти, в които представяхме издадените си на винил албуми и ето че дойде лятото, а с лятото и една от най-чаканите срещи с..

публикувано на 12.10.25 в 10:10

Предприемачът Цветелин Николов: И младите могат!

България е на първо място по желание на младите хора да започнат свой бизнес според  данни на Евробарометър. У нас има развита предприемаческа култура, нарастващ брой стартъпи в технологичния сектор и в биотехнологиите. Предприемачеството е начин на мислене и отношение към света, а успешният предприемач трябва да бъде любопитен, да търси решения на..

публикувано на 10.10.25 в 11:50

Конкурс за ученици „Самоков – думи, които оставят следа“

Регионалният съвет за развитие – Самоков обяви конкурс по повод 1 ноември – Деня на народните будители. В конкурса могат да участват ученици на възраст от 13 до 18 години. Задачата е да бъдат издире ни цитати, мисли и откъси, посветени на Самоков. Най-добрите предложения ще бъдат изписани върху пейки в Самоков и Боровец. Жури ще оцени..

публикувано на 09.10.25 в 16:38