Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В пъстрия спектакъл взеха участие групи от Република Северна Македония и Република Сърбия. Градусът на настроението се покачи още в началото на фестивала с изпълнението на група „Мулен руж“ от Струмица.
„Групата от Разлог е много внушителна, всички участват с голямо желание. Този фестивал имаше едно голямо прекъсване по време на ковид. Сега това желание се връща с двойна сила с участието на чаушите, с момата, с ергените, с хорото. Обичаят, който се пресъздава на първи януари, днес вече се представя от седемте махали, най-доброто. „Старчевата“ – коренът и е тук, в Разлог. Затова е толкова масово, толкова желано и обичано събитие. Ритуалът е жив! Аз съм се обличал с мъжка носия, но не съм слагал звънци. Моята малка внучка не искаше носия, искаше звънци. Красияна е на три години. Сами можете да направите извода, това просто си живее в хората тук“, сподели кметът Красимир Герчев и допълни, че основната идея на фестивала е да бъде дадена възможност за свободна изява на духа на хората, за да могат да представят своите традиции от съответния регион.
Мария Джолева е от Разлог и е на 19 години. Облечена е в кози кожи, със звонци на кръста и много висока качулка. С колоритния си костюм и звука на чановете привлича вниманието на всеки.
Благой Велев не помни откога се преоблича за Старчевата, казва - от много малък. С гордост споделя, че неговата носия е носена от три поколения, и въпреки, че тук – там е надупчена от времето, се надява неговите наследници също да я носят.
Доказателство, че традициите се предават от поколение на поколение, от по-възрастните на по-младите, са дядо и внук, облечени в кожи и носещи едно и също име Димитър Попов.
Кукерската група „Старчевата“ от Разлог закри фестивала. Тя е сборна група, съставена от представители на седемте махали на града, а чаушите имат спечелени много грамоти и награди от участия в редица национални и международни фестивали.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..