Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети.
Стефани Рашева от няколко години е запалена по ръчното декориране на различни предмети, но нейната страст е дървото. „Обичам най-много работата с дърво. Това е моя страст, която идва от баща ми. Моят мъж обича да работи ковано желязо. Моят баща работи и с дърво и с желязо“, разказва Стефани. Земенската майсторка се занимава и с декупаж. Изработва сувенири, рисува върху бутилки, керемиди, стъкло. За да стане един предмет интересен, красив и оригинален, използва лепило, оризова хартия, прежда, черупки от яйца, речен пясък и други най-различни декорации. „Рисувам върху керемиди. Те първо трябва да се почистят хубаво, да се измият, да изсъхнат. Това отнема един-два дни. След това керемидата се обработва с боя, която също трябва да изсъхне и чак тогава започва творческата работа. За рисунките използвам акрилна боя, лепило С 200 на водна основа. Всички материали са изцяло на водна основа“, разкрива част от майсторлъка си Стефани.
Рисувана от младата майсторка керемида е дарена на патриарх Даниил. На керемидата е изрисуван Земенския манастир. „В нашия магазина влизат хора на изкуството, много чужденци. Идват и българи, които живеят в чужбина и когато видят нещо ръчно направено, българско, се впечатляват“, споделя още Стефани.
Нейният баща, Стефан Тодоров, работи с дърво и желязо. Започнал е без желание, случайно. Днес ако не влезе в работилницата, счита деня си за изгубен. С тъга споделя, че няма кой да наследи занаята.
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..