Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Васил Яблански:

Бъдещето е в изработването на индивидуални импланти при ендопротезиране на тазобедрени и коленни стави

2
Проф. д-р Васил Яблански

Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан  с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

Същност

При ендопротезиране -  смяна на става или поставяне на изкуствена става, разполагаме с импланти, които можем да оприличим на конфекция – различни номера и за всеки пациент подбираме неговия номер и имплантираме. В съвремието ни един от най-новите подходи е да не бъде като конфекция, а имплант, който е изработен  специално за конкретния пациент. Макар анатомията да е много строга наука и всичко да е описано, съвсем нормално е да има различни анатомични вариации. Всеки има неговите индивидуални особености, включително и в областта на костната система, на скелетно-мускулната система. Индивидуалното ендопротезиране представлява като процес: на конкретния пациент правим скенерово изследване на ставата, която ще подменяме, изгражда се един 3D модел на този скенер. Това се изпраща на съответния производител на стави – най-водеща е швейцарска фирма, където техни инженери на база предоставен скенер ни предлагат да одобрим финален модел на ставата и съответно изработват ставата за конкретния пациент. Дори самата става идва с написаното името на пациента и не може да бъде имплантирана на никой друг“.

Предимства

Използвайки еволюцията в технологиите, хирурзите имат възможност да зададат параметри за изработване на индивидуална ендопротеза, ориентирана към специфичните за всеки пациент движения на ставата.

На първо място предимствата са от гледна точка на хирургията и ролята на хирурга. Когато една става е индивидуално произведена за пациента, това ни позволява обемът на самата хирургия да стане по-малък, тъй като по време на хирургията не е необходимо ние да измерваме размери или позиция на импланта. Това предварително е направено на базата на компютърния 3D модел и ние още започвайки знаем, че за този пациент ще бъде поставен точно този имплант. Това ни спестява необходимостта от обширни разкрития или големи разрези. От друга страна хирургията протича по-бързо, което е по-малко натоварване за пациента пак поради същите причини. Но най-значителният принос е, че  функцията на ставата се възстановява доста по-добре в сравнение със стандартните импланти, тъй като тази става „повтаря“ анатомията на пациента. Не е необходимо мускулите и връзките на пациента да се адаптират  към новата става, а по-скоро самата става е адаптирана към връзките и структурата на пациента. Поради което пациентите се възстановяват много бързо и в пълен обем, което за нас е много радващо“.

Проф. Яблански увери, че този процес не е бавен. Провежда се преглед при ортопед, двамата с пациента разговарят за възможността да бъде направена такава индивидуална протеза. Възможно е още същия ден или на следващия, да бъде направен скенер по специфичен протокол за изработване на ставата. В този случай скенерът се изпраща в Швейцария и в рамките на седмица инженери от компанията се свързват с хирурзите в България и предлагат моделът, който те са изградили дали се приема. Хирурзите от „Токуда“ потвърждават и в рамките на 2 седмици има наличен имплант. От времето на срещата с лекаря до самата операция периодът  е 3-4 седмици, което по думите на проф . Яблански е съвсем приемливо време. Този тип стави се изработват от титанови материали, кобалт-хром, имат частично покритие с хидроксиапатит, което допринася за по-доброто врастване на костта на пациента. Обикновено главите и контактните повърхности, където се извършват движенията, са изработени от специална керамика, която не позволява изтриване.


Пациенти, за които този метод е подходящ

Естествено, ако въобще пациентът е подходящ за ендопротезиране, това може да бъде направено. За някои пациенти обаче това е изключително подходящ метод – тези, които имат индивидуална особеност. Пример: пациенти, които имат заболявания на тазобедрената става и в детска възраст са преминали през операции като остеотомии. Това означава корекция на костите за преодоляване на това състояние, или в миналото са имали травма, която е довела до промяна формата на костите в зоната на ставата. При тези пациенти това е невероятно предимство да се възползват от тази възможност, тъй като те са извън стандартната форма на костите на човешкия организъм.“

  Методът е  мини инвазивен

„В сравнение със стандартната става, бих казал, че методът е по миниинвазивен, тъй като имплантирайки такава става не е необходимо да откриваме всички репери, които използваме за позиционирането ѝ, а те са ни зададени от самото планиране чрез компютър. Аз бих го определил като по миниинвазивно, в сравнение със стандартните операции“.

   Възстановяване на пациентите

   Проф. Яблански посочи, че пациентите стават още същия ден след операцията ако тя е била преди обяд или на следващия ден. Престоят в болницата е 6-7 дни по изискване на НЗОК. „Призоваваме пациентите 1 месец след операцията да ползват патерици, но това не означава, че кракът трябва да виси, по-скоро ги съветваме да стъпват на него дотолкова, колкото могат да толерират до ниво, в което биха почувствали  дискомфорт. Месец след операцията правим контролен преглед и вече говорим за премахване на всякакъв вид помощни средства и връщане към нормален живот“.

  Към днешна дата вече са направени няколко операции по този метод в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Те са следващ етап при изработка на медицински импланти в ортопедията. „Като хирург изразявам задоволството си от усещането да се работи с такива импланти. В последните години технологиите напредват изключително бързо, че някои неща звучат невероятно. Според мен това е бъдещето. Бъдещето за изготвяне на индивидуални импланти. В този смисъл в ортопедия сме едни от пионерите, свързано  с  ендопротезиране на големи стави, каквито са тазобедрена и колянна стави. В областта на неврохирургия също навлизат все повече и повече индивидуални импланти за гръбначен стълб или за други зони. Считам, че не в толкова далечно време, това ще бъде един съвсем стандартен подход при решаване на подобни проблеми.“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Нели Георгиева

Количеството магнезий в тялото зависи от начина на хранене и бъбречната функция

Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..

публикувано на 16.04.25 в 12:42

Терапията при сърдечна недостатъчност не се прекъсва, дори да е налице подобрение

Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта.  В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..

публикувано на 16.04.25 в 09:25

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42
Доц. д-р Васил Трайков дм

Пациенти с предсърдно мъждене да помислят по-рано за катетърна аблация

Доц. д-р Васил Трайков дм е началник на Отделението по инвазивна електрофизиология и кардиостимулация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.От 2017 г. до 2020 г. е член на Комисията за научни документи към Европейската асоциация по аритмии. От 2020 г. е член на Комисията за Националните дружества на Европейската асоциация по аритмии. Член е на..

публикувано на 27.03.25 в 09:46

Профилактични прегледи за рак на гърдата в кюстендилската болница

54 жени на възраст от 40 до 50 години са направили от началото на месеца безплатни профилактични прегледи за ранно откриване на рак на гърдата в кюстендилската болница, съобщават от здравното заведение. При около 40% от случаите са установени различни проблеми. Има рискови групи пациенти, при които се налагат по-чести прегледи: жени с фамилна..

публикувано на 25.03.25 в 09:46

Безплатни прегледи за туберкулоза в Благоевград

Безплатни медицински прегледи за туберкулоза ще бъдат извършвани от 24 до 28 март в Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания – Благоевград (Тубдиспансер). Кампанията, която е под мотото „Заедно срещу туберколозата – прегледай се днес за здраве утре“, има за цел ранно откриване на заболяването у пациентите и..

публикувано на 20.03.25 в 11:09

Храненето винаги е част от терапевтичния план при Хашимото

В съвремието ни е факт, че  все повече млади хора страдат от Тиреоидит на Хашимото. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград заболяването коментира д-р Мария Калинкова – лекар-специалист по ендокринология и болести на обмяната в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Характеристики, симптоми   „Това заболяване..

публикувано на 04.03.25 в 15:17