„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия.
Специално за рубриката „Потребителска кошница“, която се излъчва всяка сряда следобед по Радио Благоевград, той направи своеобразна репортерска проверка на цените на храните в момента в германската столица.
„Портокалите в момента, в разфасовка от 2 кг, са 2.99 евро. Картофите са 2.49 евро, олиото е 1.79 евроцента. Разнообразието от домати е голямо, има всякакви видове – испански, холандски, френски, разфасовката е 2.20 евро, не един килограм. Тази е цената за холандските домати, които са най-харесваните тук. На цвят са като нашите българските, но вкусът е много далеч от нашия. 10 бройки яйца са 3.29 евроцента. Има голям избор на различни видове хляб. Специално този, който е за тостер, струва 1.40 евроцента. Кравето масло от 250 гр. струва 2.50 евро, почти колкото е и в България. Но и данъците тук са доста високи. Всичко това, което ви съобщих, е без ДДС. За пазарът, който направих, платих общо 61 евро, като ДДС-то върху него е 4 евро“, коментира Сашо Симеонов.
Той съобщи още, че в големите хранителни вериги постоянно има промоции на различни хранителни продукти, от които се възползват най-вече пенсионерите.
„В био магазините се наблюдава една интересна пазарна практика, а именно, редовните клиенти имат право да ползват отстъпка за всеки един продукти от порядъка на 40-50 евроцента. За тази цел им се издават специални карти, с които те стават членове на Клуба на съответния магазин“, обясни нашият слушател, живеещ в момент в Берлин.
По думите му, минималната работна заплата в момента в Германия е около 2500-3000 евро, на фона на 1077 лева в България. Оказва се, че в Германия семейните хора плащат по-ниски данъци от несемейните. Освен това, любопитен факт е, че в тази държава вече е въведен така нареченият „ергенски данък“, който бе валиден в България до 1992 г.
„Интересно е и това, че повечето жители на Берлин пазаруват по интернет. Независимо каквото и да е, от хранителни магазини, от заведения, обаждат се и всичко им се донася вкъщи. Явно, финансово са добре, след като могат да си позволят и такса за куриерската услуга. Аз съм пенсионер и ми прави впечатление, че и тук пенсионерите живеят с някакво ограничение. Въпреки това, в Германия се живее по-добре и много по-спокойно. Болшинството хора се придвижват с градския транспорт, но има и много с велосипеди. Велосипедистите тук са с предимство пред всички. Тук се спазват правилата за движение, има ред и закони“, допълни още Сашо Симеонов.
Той призна, че се чувства добре и в двете държави, но в Германия му липсва слънцето. Липсва му и снегът през зимата. Липсват му и българските зимни курорти, защото е скиор.
„Липсва ми вкусът на българския домат, липсва ми и слънцето. Чакам с нетърпение щъркелите да тръгнат към България и ние също да тръгнем оттук към родината“, сподели още нашият слушател Сашо Симеонов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Сашо Симеонов:
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..