8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5 777 610 кг. „Виржиния“. Данните са на дирекция „Растениевъдство“ на МЗХ и са били представени на проведения на 22 януари, първи за 2025 г., Консултативен съвет по тютюна.
„Общият пакет от средства, които ще получи секторът, надявам се, съгласно индикативния график на ДФ „Земеделие“, до първата половина на месец март, е 70 891 868 лева. Радващото е, че успяхме да издействаме, максимално разрешения пакет от ЕК средства, за кампания и по този начин, потвърждаваме единичните ставки по сортови групи тютюн, такива, каквито получиха миналата година тютюнопроизводителите“, съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ELTI.
За сортова група „Басми“ ставката е 5,40 лв. за производителите с количества до 2000 кг и 4,10 лв. за количества над 2000 кг. Предложената и одобрена от сектора ставка за сортови групи „Каба-Кулак“ и „Бърлей“ е 4 лв./кг, а за сортова група „Виржиния“ 3 лв./кг. Припомняме, че тези средства са необходими на тютюнопроизводителите да се преориентират към други производства.
„Аз се радвам, че заедно с МЗХ идентифицирахме три много важни резултата за тютюнопроизводителите, чрез прилагането на тази интервенция. Първият е икономически, вторият е социален и третият е борба с демографския срив. По този начин, създавайки условия на тютюнопроизводителите да работят и да имат добър стандарт заедно с останалите земеделски браншове, те да останат да работят и живеят в трудните райони, където се отглежда тютюнът. Така, помагаме и на държавата да не се получат обезлюдени, специфичните райони, в които се отглежда тютюневата суровина. Това са високопланински и труднодостъпни райони, сред които е и благоевградският“, допълни председателят на НАТ-2010.
Той подчерта, че до 10 март, средствата по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г., да бъдат по сметките на тютюнопроизводителите. Усилията на браншовите организации и МЗХ са тази интервенция да продължи да се изплаща и през следващия програмен период 2028-2034 г. Така, тази помощ ще получат и други земеделски сектори, които също имат право на това подпомагане.
Цветан Филев съобщи още, че изкупната кампания на тютюна все още не е приключила навсякъде на 100%. Причините са неблагоприятните климатични условия. При сортова група „Басми“ кампанията е приключила на 100%. Добрата новина е, че през последните години тютюнопроизводителите добиват много качествена суровина, което означава че тя ще бъде изкупена от фирмите. Към момента няма забавено плащане на изкупения вече тютюн.
„Надградихме максимално получените цени през последния стопански цикъл и под 10 лева сортова група „Басма“ няма реализирана. Средната изкупна цена за тази сортова група се очаква да бъде финално между 10 и 12 лева. Нашето желание и усилия са насочени към това, да се получат над средноевропейските цени, което мисля, че вече сме го постигнали. Българските тютюнопроизводители заслужават цени средно между 12 и 14 лв. за сортова група „Басми“. Мисля, че и това ще се случи“, категоричен е Цветан Филев.
Той припомни и някой важни срокове, които не трябва да пропускат в началото на годината тютюнопроизводителите. Един от тях е, да се регистрират в Регистъра на тютюнопроизводителя от 1 до 31 март. При необходимост, този срок може да бъде удължаван, както вече се е случвало.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..