Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се популяризира културно-историческото и природно богатство на община Петрич, което се оказва, че не е добре познато на туристите у нас и по света.

„Това е една моя сбъдната мечта. Като човек лично и като организация, чиято кауза е да възпитаваме обич към Родината и Отечеството си, ние се стараем да възпитаваме обич и към родния край и да го популяризираме. Всъщност, идеята на проекта е, да създадем туристически паспорт и онлайн пътеводител, като в него ще бъдат включени както обектите от национално значение, така и всички онези малки неща, които са важни за обществеността и които могат да провокират туристическия интерес към местните забележителности, култура, туризъм, история и събития“, съобщи за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.

Медията ни също подкрепя инициативата, като в нея могат да се включат всички жители на община Петрич, други средства за масова информация, туристическият бизнес, както и всеки, който може да сподели нещо любопитно и не толкова познато за петричкия край. 

„Всички сме хора с различни интереси, а Петрич, като район дълго време стоял зад бариера, е не толкова познат за туристите. Масовият туризъм все още е свързан с националните ни обекти, но има и немалък процент туристи приключенци, търсачи на нещо ново. За това, най-добрите предложения идват от самите местни хора, но за съжаление, не всички от тях са добре запознати с местното богатство. Нашият район е богат на история и на забележителности, но когато то е споделено от душа, добива по-голяма популярност“, допълни Гергана Сандъкчиева. 

Стойността на проекта е 14 997 лева, като средствата ще бъдат използвани за създаването на туристическия паспорт и онлайн пътеводителя. Идеята е на първо време в тях да бъдат включени около 45 туристически обекта и  събития. В началото туристическите паспорти ще бъдат около 100, но при интерес от страна на туристите, да бъдат отпечатани и още. Те ще наподобяват досега познатите туристически паспорти, посветени на „100-те национални туристически обекта“, като за всяко едно, описано в тях място или събитие, ще бъде поставян индивидуален печат. Това ще се случва в най-близките населени места, като първите туристически паспорти трябва да бъдат готови до края на месец май.

„Така се надяваме да подпомогнем местния бизнес и икономика на общината. Вярваме, че по този начин, хората ще опознават не само забележителностите, но и туристическия бизнес, възможностите за почивка, за хранене и местата за настаняване. Вече имаме подкрепата и на община Петрич. Убедени сме, че във времето, това може да стане трайно и да бъде надграждано, да оставим трайна следа и след нас“, коментира още председателят на Сдружение „Млад планинар - Петрич.

Онлайн пътеводителят ще бъде поместен на сайта на сдружението, като амбицията е информацията в него да бъда актуална и да се обновява постоянно. От него туристите ще могат да получават достоверна информация както за забележителностите в дадено населено място, така и за това, как се развива даден археологически или исторически обект, кои са най-близките събития в района, къде са най-близките хотели и къщи за гости. Ще се представят и различните сезони в този край, за да бъде още по-популярна петричка община за българските и чуждестранни туристи.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42