С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград. Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда.
Тя припомни, че празникът на пчеларите е много почитан в Югозападна България. В петричкото село Рибник, където се намира и нейният, наследен от дядо й пчелин, има храм, носещ името на светеца, където също се отбелязва тържествено този ден.
„Мога да се похваля, че моят дядо е един от радетелите за построяването на този храм. Има нужда от още средства за довършването му, надявам се, това да се случи. Там също се почита много тържествено този ден, дядо Владика също присъства на празничната служба“, сподели Ралица Петкова.
Много интересен е обичаят, който се спазва всяка година на 10 февруари, в благоевградската черква „Въведение Богородично“. На този ден, местните пчелари, а и всеки, който си е закупил бурканче с мед, може да го остави за освещаване. Бурканчетата с мед се редят във формата на кръст, върху тях се поставят запалени свещички и така се спазва един невероятно красив ритуал, който е единствен в България.
„Доколкото имам информация, този ритуал в благоевградския храм, е въведен от покойната вече Аделина Стефанова, която беше служител в черквата. По нейна инициатива е било предложено, така да бъдат подредени бурканчетата, във формата на кръст. Действително този ритуал е много впечатляващ, много празничен и доколкото знам, и в други храмове от Югозапада се освещават по този начин бурканчетата с мед“, сподели в ефира на Радио Благоевград Ралица Петкова.
Тя припомни, че осветеният мед има лечебни качества. Той може да се използва през цялата година при здравословни неразположения, за зарастване на рани или просто за здраве. На днешния ден се раздава питка за здраве, намазана с мед, за берекет и плодородие през цялата година.
Според Ралица Петкова, съвременните пчелари трябва да се справят с редица предизвикателства, свързани с климатичните промени, опазването на пчелите, вноса на украински мед и надценките на меда и пчелните продукти, които слагат търговците. Тя е категорична, че трябва да им контрол на държавата по отношение на надценките върху хранителните продукти, включително и върху меда, защото има търговци, които слагат над 80% надценка, което ощетява и производителите и потребителите.
„Имах подобен случай с мои продукти, за който ме информираха мои клиенти, което е некоректно. Затова, държавата трябва да се намеси, да се контролират надценките. Ние, като производители напълно, осъзнаваме този проблем, но за да бъде решен той, трябва да се увеличи производството на български хранителни продукти, да се подпомагат земеделските стопани, да бъдат стимулирани хората, които произвеждат тази храна“, допълни г-жа Петкова.
Тя коментира и увеличения бюджет от над 10 милиона лева за Сектор „Пчеларство“ за 2025 г., който най-вероятно няма да може да бъде напълно усвоен.
„Секторът ни е застаряващ, за съжаление няма млади хора, които да използват тези средства за разработване на научни проекти, за справяне с климатичните промени, за подпомагане на различни специфични дейности. Затова, част от средствата не могат да бъдат усвоени. Цената на пчелните продукти за последните години е увеличена само с около 20 %. Моят дядо казваше, че едно време, цената на един буркан мед се е сравнявала с цената на един килограм масло. Цената на маслото сега е около 50 лв. за кг, а буркана с мед върви около 12-15 лева. Така че, можем да кажем на хората, че цената на меда не е висока и той може да присъстват целогодишно на нашата трапеза. Така, хората ще бъдат здрави, а и ще се стимулира производството му“, допълни Ралица Петкова.
Тя пожела на пчеларите здраве, пълни кошери мед и с пчелички, и успешна медоносна година.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..