Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е проследяването на ценообразуването по цялата хранителна верига.
В това е категоричен Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна организация (НОКА) и съпредседател на Българската аграрна камара (БАК), която организира кръгла маса по темата дни преди "Бойкота на магазините".
"Необходимо е изработването на комплекс от механизми, за да има дълготраен и дългосрочен ефект. Всяка друга законодателна инициатива би имала краткосрочен ефект за нас. В момента, колегите обобщават всички нелоялни търговски практики. Това е много важно, защото трябва да се чуе гласът на производителите. Това трябва да намери място в законодателните инициативи и регулаторните механизми", коментира за Радио Благоевград Симеон Караколев.
Според него, няколко са регулаторните институции, които трябва да следят за нелоялните търговски практики по цялата хранителна верига – това са Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите, НАП, Агенция "Митници", БАБХ и други.
"Очакваният резултат от предприетите мерки е по-лесен достъп на българските производители до българския пазар, по-лесно пазаруване от потребителите и по-устойчиво производство. Много важно е създаването и на земеделски кооперативи, каквито в момента няма в България. Няма и Закон за кооперативите, късите вериги на доставките също трябва да бъдат проверявани, защото и там има нелоялни търговски практики", допълни съпредседателят на НОКА и БАК.
Много важна е темата за предизвикателствата, пред които са изправени земеделските производители. Почти никой не говори за това, как се произвежда и колко струва килограм сирене например, от фермата до търговската верига.
"Мога да ви дам пример с овчето мляко, защото там не мога да допусна грешка или мога да допусна статистическа грешка. Един литър овче мляко, по данни от миналата година, се изкупува по 2 лева за литър, това е масовата цена в България. Един килограм сирене се произвежда от максимум 4 литра овче мляко, за разходите за производство и транспорт слагаме още 2 лева, това прави общо около 10 лева. Преработвателят слага една печалба от 10-15% и така се формира една цена от 14 лева, с ДДС.
14 лева излиза килограм сирене масово от мандрите. А в магазина се продава повече от двойно. Ето затова, говорим за асиметрията, която се получава в ценообразуването, колко порочно е разпределена печалбата в цялата верига на доставки. Най-трудоемката част е самото производство на мляко. А там остава 0% печалба. Държавата субсидира със стотици милиони тези уязвими производства и реално, веригите продават субсидиран продукт, от който печелят само те", обясни още Симеон Караколев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Караколев:
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..