Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха дискутирани по време на работната среща, проведена на 18 февруари в гр. Пловдив, България, между Президентите на „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe г-н Цветан Филев и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ - FETRATAB г-жа Мария Реймао.

„Няма по-добра и нормална връзка от тази между тютюнопроизводителите и тези наши първи контрагентите - търговците, в лицето на FETRATAB, които изкупуват цялата продукция на целия ЕС и го преработват за следващи цели. Искам да припомня, че „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ – FETRATAB, заедно сме едно цяло от „Европейска междубраншова организация в сферата на суровия тютюн“ - ELTI в ЕС. Друг аналог на такава организация в ЕС засега няма. Неин президент е отново моя милост, което е престиж не за толкова мен като персона, а за България“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев.

Той уточни, че участниците в срещата са излезли с обща позиция, че най-важни са пазарите за тютюн на европейските тютюнопроизводители, те трябва да удовлетворяват и двете страни – и тютюнопроизводителите и търговците, които изкупуват суровината и я преработват.

„Най–важните предизвикателства пред Сектор „Тютюн“ на европейско ниво са няколко директиви, които ще се преработват през следващите години. Едната е за тютюна и тютюневите изделия на ЕК, другата е облагането на суров тютюн с акцизи, което не трябва да се допуска в България, и директива за рекламата. Много важен форум е 11-та Конференция на Световната здравна организация в Женева през месец ноември, където вече 15 години, ще се изправим за пореден път пред Рамковата конвенция за контрол на тютюна, който е един глобален договор, подписан от над 170 държави, включително и от България. И, ако „проспим“ предложенията, които не са съгласувани с бранша и със сектора, и са в ущърб на европейското тютюнопроизводство, след 3-4 години няма да говорим за тютюна, защото такъв в ЕС няма да има“, допълни още председателят на НАТ – 2010.

Сред дискутираните теми на срещата е била и „Бъдеща ОСП (2028-2034) на ЕС“. Президентите на двете европейски браншови организации UNITAB Europe и FETRATAB единодушно решили да продължат ползотворната взаимна работа по време на предстоящ Изпълнителен комитет на UNITAB, който ще се проведе на 3 и 4 април, 2025 г. в София, с разширени експертни екипи от двете Европейски браншови организации.

Цветан Филев коментира и поставен от слушател на Радио Благоевград и тютюнопроизводител от Дебрен въпрос, свързан с разпределението на средствата поСхемата за „Преходна национална помощ за тютюн“ за кампания 2024, конкретно за сорта „Басми“. Припомняме, че ставката за сортова група „Басми“ за производителите с количества до 2000 кг. е 5.40 лв/ кг. и 4,10 лв/кг за количества над 2000 кг. Ставката за сортови групи „Каба-Кулак“ и „Бърлей“ е 4 лв./кг, а за сортова група Виржиния – 3 лв. за килограм. Въпросът бе: Защо, само за сортова група „Басми“, е това несправедливо, според слушателя, разпределение на средствата за определени килограми?

Цветан Филев отговори, че разпределението на средствата по сортови групи е решение на Консултативния съвет по тютюна. По този начин се дава приоритет на дребните и най-малките тютюнопроизводители, сред които са производителите на тютюн от сорта „Басми“, който е най-масовият и най-трудоемък сорт тютюн, който се отглежда в България. Така се спазват три важни елемента – социален, икономически и демографски.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21