Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха дискутирани по време на работната среща, проведена на 18 февруари в гр. Пловдив, България, между Президентите на „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe г-н Цветан Филев и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ - FETRATAB г-жа Мария Реймао.
„Няма по-добра и нормална връзка от тази между тютюнопроизводителите и тези наши първи контрагентите - търговците, в лицето на FETRATAB, които изкупуват цялата продукция на целия ЕС и го преработват за следващи цели. Искам да припомня, че „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ – FETRATAB, заедно сме едно цяло от „Европейска междубраншова организация в сферата на суровия тютюн“ - ELTI в ЕС. Друг аналог на такава организация в ЕС засега няма. Неин президент е отново моя милост, което е престиж не за толкова мен като персона, а за България“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев.
Той уточни, че участниците в срещата са излезли с обща позиция, че най-важни са пазарите за тютюн на европейските тютюнопроизводители, те трябва да удовлетворяват и двете страни – и тютюнопроизводителите и търговците, които изкупуват суровината и я преработват.
„Най–важните предизвикателства пред Сектор „Тютюн“ на европейско ниво са няколко директиви, които ще се преработват през следващите години. Едната е за тютюна и тютюневите изделия на ЕК, другата е облагането на суров тютюн с акцизи, което не трябва да се допуска в България, и директива за рекламата. Много важен форум е 11-та Конференция на Световната здравна организация в Женева през месец ноември, където вече 15 години, ще се изправим за пореден път пред Рамковата конвенция за контрол на тютюна, който е един глобален договор, подписан от над 170 държави, включително и от България. И, ако „проспим“ предложенията, които не са съгласувани с бранша и със сектора, и са в ущърб на европейското тютюнопроизводство, след 3-4 години няма да говорим за тютюна, защото такъв в ЕС няма да има“, допълни още председателят на НАТ – 2010.
Сред дискутираните теми на срещата е била и „Бъдеща ОСП (2028-2034) на ЕС“. Президентите на двете европейски браншови организации UNITAB Europe и FETRATAB единодушно решили да продължат ползотворната взаимна работа по време на предстоящ Изпълнителен комитет на UNITAB, който ще се проведе на 3 и 4 април, 2025 г. в София, с разширени експертни екипи от двете Европейски браншови организации.
Цветан Филев коментира и поставен от слушател на Радио Благоевград и тютюнопроизводител от Дебрен въпрос, свързан с разпределението на средствата поСхемата за „Преходна национална помощ за тютюн“ за кампания 2024, конкретно за сорта „Басми“. Припомняме, че ставката за сортова група „Басми“ за производителите с количества до 2000 кг. е 5.40 лв/ кг. и 4,10 лв/кг за количества над 2000 кг. Ставката за сортови групи „Каба-Кулак“ и „Бърлей“ е 4 лв./кг, а за сортова група Виржиния – 3 лв. за килограм. Въпросът бе: Защо, само за сортова група „Басми“, е това несправедливо, според слушателя, разпределение на средствата за определени килограми?
Цветан Филев отговори, че разпределението на средствата по сортови групи е решение на Консултативния съвет по тютюна. По този начин се дава приоритет на дребните и най-малките тютюнопроизводители, сред които са производителите на тютюн от сорта „Басми“, който е най-масовият и най-трудоемък сорт тютюн, който се отглежда в България. Така се спазват три важни елемента – социален, икономически и демографски.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..