Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По случай Часа на Земята WWF стартира кампания за опазването на влажните зони у нас

Природозащитниците подготвят и благотворителна инициатива

Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат да изпълняват своите жизненоважни за редица видове, включително и за човека, функции, те имат нужда от грижа.

 „Съставени от разнообразни екосистеми като торфища, блата, мочурища, езера и крайбрежни естуари, влажните зони са дом на 40% от видовете в света. Те също така улавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения. Уви, в сравнение с повечето европейски държави България е бедна на повърхностни водни ресурси. Много често статистиките показват различни, много по-оптимистични данни, но това е защото в калкулациите се взима предвид цялото количество води, преминаващи през река Дунав, които по-голямата част от страната ни няма възможност да използва. Ако изключим Дунав, се нареждаме сред държавите с най-скромен воден ресурс“, коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF.

Заплахи пред влажните зони

Според доклада на WWF „Жива планета“, публикуван есента, само за половин век сме изгубили 85% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – световните системи за поддържане на живота. С оглед на сложния си състав те са особено уязвими, поради което са на път да изчезнат в Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят.

България попада в географски ширини, които са чувствителни към климатичните промени. Това оказва съществено влияние върху динамиката и количеството на валежите и се отразява пряко върху хидрологичния режим на реките. В резултат редица екосистеми деградират, а много растителни и животински видове са изложени на сериозен риск. Застрашени сме също и ние.

 „Абонирай се за природата“

Кампанията „Абонирай се за природата“ се базира на научно потвърдени данни от доклада „Жива планета“. Те алармират, че изменението на климата, свръхексплоатацията  на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници. 

Веднъж повредени, те престават да осигуряват ползите, от които зависим и които днес сме свикнали да приемаме за даденост, като чист въздух, вода и плодородни почви за храна. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичния праг, това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци.

„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg“, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията. 

Как WWF ще посрещне Часа на Земята тази година?

Освен с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч. на 22-ри март, тази година екипът на WWF България ще отбележи Часа на Земята със специална благотворителна инициатива. Природозащитници и доброволци ще обединят сили и рамо до рамо ще почистят замърсен с отпадъци участък от река Искър, недалеч от София. Всеки, който иска да се включи в инициативата, е добре дошъл. Подробности за организацията и за това как ще става записването, вижте на Facebook страницата на събитието. Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР, БНР-Благоевград, както и други медии и организации.

Подробности можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42
Даниел Лорер

Даниел Лорер: След Еврозоната идва големият разговор за бъдещето на Европа

Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни.  България, за първи..

публикувано на 11.04.25 в 11:34

Съставиха 8 акта след 50 проверени питейни заведения в Благоевградска област

8  акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..

публикувано на 11.04.25 в 11:01

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44