Промяната е свързана с въвеждането на възможност съдът да определи споделено родителство след развода/раздялата на родителите. Към момента споделеното родителство също е възможност, но само при взаимно съгласие на двамата родители. Ако промените влязат в сила, споделеното родителство може да бъде допускано от съда по искане на единия родител и независимо от волята на другия.
"Това би бил опасен експеримент, защото при раздяла се стартира от едно положение, при което се смята, че и двамата родители имат еднакъв родителски капацитет и ако единият смята, че другият не отговаря на съответните стандарти, може да обори презумпцията. В другите държави, където това се практикува, има редица критерии, които съдът трябва да разгледа. В случая така са написани проектозаконите, че единственото нещо, с което може да обориш тази презумпция е, че или другият родител е насилник, или по някакъв начин застрашава живота или здравето на детето. Притеснително е, че в коалиционното споразумение от януари тази година пише "въвеждане", а не "обсъждане", не "публичен дебат". Интересно е какви интереси стоят зад прокарването на тези законови промени", каза в интервю за Радио Благоевград социологът д-р Дона Пикард, която преди седмица взе участие в пресконференция на тема "Споделено родителство – баланс в семейството или опасен експеримент с децата". По думите й не са идентифицирани и рискови групи, които могат да попаднат в обсега на такива нови промени.
"На първо място трябва да има експертен дебат, след което и обществен такъв", категорична е д-р Дона Пикард.
Според адв. Пламен Борисов от фондация "За споделено родителство" там, където е въведен закон с презумпция за споделено родителство, още през първата година споровете между родители рязко спадат, както спадат и делата за домашно насилие.
"На българския съд в момента му е трудно да работи заради лошото законодателство и заради липсата на процедури. Тези неща са решени с проекта за закон", каза още адв. Борисов, който също настоява за обществен и експертен дебат по темата.
Целият разговор на Елеонора Тропанкова с д-р Дона Пикард и с адв. Пламен Борисов чуйте в звуковите файлове.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..