Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас

Природозащитниците проучват варианти за освобождаване от препятствия течението на река Лом

Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав – река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания на т.нар. „видове с висока консервационна стойност“, както и за редица застрашени видове миди и ракообразни.

Тази година в навечерието на Часа на Земята със своята кампания „Абонирай се за природата“ WWF обръща специално внимание на реките и влажните зони. Освен че са дом на удивително животинско и растително многообразие, теулавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения.

Какъв е проблемът?

Въпреки че голяма част от реката попада в обявената през 2022 г. защитена местност „Река Лом” и в екологичната мрежа „Натура 2000“, тя е фрагментирана от построени в миналото прегради, полуразрушени прагове и бентове. Тези рушащи се структури не само възпрепятстват естествената миграция на рибите между река Лом и Дунав, но влошават екологичното състояние на реката и често увеличават риска от наводнения.

Каква е ролята на WWF?

Експертите на WWF планират да извършат подробна инвентаризация на изкуствените прегради в река Лом. Те целят да съберат богата база данни, да оценят влиянието на бариерите, както и възможността за възстановяване свързаността на реката. Предварителен преглед на сателитни изображения показва наличието на множество потенциални препятствия пред миграцията на редица водни организми.

„Планираме да извършим картиране и обследване на основните бариери в главното течение на река Лом и по-големите ѝ притоци – ще изследваме въздействието им върху биоразнообразието и върху местните общности. Ще проведем и теренни проучвания на рибните популации и други ключови видове, за да идентифицираме най-значимите препятствия пред тях. Ще работим заедно с местните общности, както и с институциите, които имат ангажимент към подобряването на речната свързаност“, споделя Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.

Какъв е очакваният резултат?

Броят на преградите в българските реки все още е неизвестен. За много малка част от тях има официална информация и за още по-малка – оценка на въздействието. Експертите на WWF имат за цел да съберат нужните данни, които да подпомогнат вземането на решения за премахване на изоставени бариери с неизвестно предназначение и собственост, тъй като спират естествения поток на водата и прекъсват миграционните коридори на рибите, а също и създават опасност за местните общности. Специалистите вярват, че тези усилия ще вдъхнат нов живот на река Лом и ще укрепят екологичния баланс на целия Дунавски басейн, като го превърнат в по-здрав и свързан дом на богатото биоразнообразие. 

„Абонирай се за природата“

С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на редица видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони. Сред тях е и видрата, която е включена в Червената книга на застрашените видове.

 „С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.

Не пропускайте да отбележите и знаковия празник на природата – Часа на Земята, като се включите в организираното от WWF почистване на река Искър край София. То ще се състои на 22-ри март /събота/ в района на квартал „Горубляне“ и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Повече подробности вижте наFacebook страницата на събитието.


По публикацията работи: Биляна Славчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21