40 фотографии, обединени в изложбата „Wild at heart“, събраха в многофункционалната зала на Регионалния исторически музей Благоевград представители на НП „Рила“, НП „Пирин“, ПП „Беласица“, Фонд за дивата флора и фауна, природолечители, гости, жители на Благоевград. Кадрите са дело на главен асистент Атанас Грозданов, преподавател в Софийския университет, изтъкнат учен и фотограф. Изложбата включва снимки, заснети по време на научни експедиции и частни пътувания.
„Хоби и работа се съчетаха. Винаги гледам фотоапаратът да е с мен. Събрани са доста кадри от различни места в България и Балканите, които са ми любими. Тук присъства една съвкупност от видове, някои с много интригуващ външен вид, с красива окраска, други пък редки и застрашени, някои от които на ръба на изчезването в България, за които пък се полагат специални природозащитни мерки от доста години. Трети са свързани с важни теми като насекомите опрашители и един проблем, който става все по-актуален в наши дни поради тяхното намаляване. Тази селекция от снимки съчетава видове, които по един или друг начин имат отношение към нас самите“, каза за Радио Благоевград Атанас Грозданов. Той сподели, че заснемането на диви животни изисква доста търпение и натрупване на знания, за да могат да се реализират много от кадрите. Понякога това става и доза късмет.
Експозицията ще остане в многофункционалната зала на историческия музей в Благоевград и в началото на месец април. „Надявам се колкото може повече хора да видят изложбата и тя да им донесе посланията, които аз лично за себе си виждам и съм заложил. Природата е красива, уникална, в същото време е застрашена и се нуждае от нашето добронамерено отношение, независимо дали се занимаваме с нейното изучаване или нашите занимания са от най-различен характер. Важно е да имаме отношение към нея, с което да се опитваме да я опазим. В наши дни това е особено важно“, допълни Грозданов.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..