Фолклорна група „Веселина“ с преподавател Веселинка Боянова е създадена официално през 2001 г., макар че историята й започва много по-рано. Участниците в нея – деца и младежи – умело съчетават свиренето на традиционния български народен инструмент тамбура с народно пеене и в пълнота успяват да разкрият красотата на българския фолклор. С добрите си художествени изпълнения и подходящо подбрания репертоар, групата е носител на най-високите отличия от национални конкурси и фестивали и пълни душата на всеки, който я чуе.
"Началото на ФГ "Веселина" е моментът, в който децата сами решиха, че групата ще има точно това име. Това беше през 2001 г., на един фестивал в село Дрен, на който след изпълнението на сцена, журналисти посрещат децата, слизайки от сцената и ги поздравяват: "Браво деца, много сте добри! Елате да кажете сега как се казва вашата група, откъде сте" и в този момент ние нямаме име и децата решават, че трябва да кажат нещо и казват, че нашата група е Веселина. След което дойдоха при мен, да ми кажат какво са направили, че вече щяли да ни пишат по вестниците по този начин, без аз да знам и бяха много притеснени дали не им се сърдя. Аз бях много развълнувана, че те са решили нашата група да се казва именно така, кръстена на мен", сподели в ефира на Радио Благоевград Веселинка Боянова.
Децата пък споделят, че някои от тях дори не са знаели какво е то тамбура, но днес не могат да си представят ден, в който да не я хванат в ръце и да не се потопят в магичното й звучене, припявайки си любими народни песни. Много от тях мечтаят един ден да излязат на голямата сцена и вярват, че с много и постоянен труд всичко е постижимо, като имат за пример абитуриента на групата - своя батко Иван, който е започнал да свири от 4-годишен в групата, а днес вече е част от Ансамбъл "Пирин".
Интервюто на Ваня Бахчиванова с Веселинка Боянова и децата от ФГ "Веселина" можете да чуете в прикачените звукови файлове.
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон в..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..
8 акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..