Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.
Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 година. На срещата присъстваха членовете на Общинския съвет, граждани, заинтересовани лица, представители на бизнеса. Два часа продължи общественото обсъждане на Бюджет 2025, предложен от кмета на Благоевград. Кметът Байкушев лично обясни всички детайли около проектобюджета като разговор за числа нямаше, но имаше „за политики“. Общата сума е 163 млн.лв., като 40 млн. лв. е общият размер на планираните приходи от местни дейности за 2025 г., 19 млн. лв. от тях данъчни и 21 млн. лв. неданъчни приходи. Планираните трансфери от държавния бюджет за местни дейности са в размер на 7,7 млн. лева, в това число за капиталова целева субсидия - 3,1 млн. лева.
Гражданите основно питаха не толкова колко и за какво ще харчи общината, а кога ще бъде асфалтирана улицата им и ще има ли повече места за паркиране.
Питанията бяха за улиците „Скакавица“ и „Борово“ в ж.к. „Освобождение“ . Кметът обеща за догодина да са готови. Въпрос бе отправен и от собственик на имот на улица „Здраве“ в ж.к. „Освобождение“. "Всичко за нея като проектиране и намирането на изпълнител е готово, просто държавата трябва да преведе парите по сметката на общината", уточни градонаалникът.
За данъците на „МПС“ и „данък сгради“ Байкушев разясни:
„Данъкът го увеличихме достатъчно. Непосредствено няма да го вдигаме в никакъв случай, но в бъдеще... ако мислите, че данъците и таксите могат да останат на същото ниво вечно, това просто няма да се случи, защото аз мисля, че градът не бива да си позволява такъв тип шокове. Първо, ние заради това, че 15 години не бяха пипани данъците и таксите, стигнахме до ниво, в което всъщност градът беше абсолютно занемарен. В същото време вдигането на данъците и таксите се усети като шок. За мен по-правилният подход е наистина да вървим към едно по-плавно регулиране. Тези обществени обсъждания са за това. Ние направихме две увеличения на данъците и таксите, така че сега трябва да покажем какво правим с тези пари, трябва да покажем на гражданите че наистина се грижим за града, преди да ходим на следваща стъпка и да казваме „Хайде да вдигаме пак“. Мисля, че с този бюджет може да си позволим тази и следващата година да работим спокойно“.
А защо бюджет 2025 година е бюджет на действието:
„Миналата година беше Бюджет на оцеляване, което беше с една голяма въпросителна. Наистина не знаех дали ще оцелеем. Оцеляхме! Този бюджет е Бюджетът на действието. Смятам, че хората вече го виждат. Ние вече почнахме да правим нещата, които знаехме, че ще предложим с бюджета. Бюджетът не го предлагахме заради забавянето в държавния, тъй като така са обвързани процедурите. Сега има ресурс, включително благодарение на търпението и разбирането на граждани, че повишихме данъците, но сега те виждат защо го направихме – защото искаме да се грижим по-добре за града“, коментира Методи Байкушев.
Проектобюджетът на общината за тази година предвижда по-голяма част от парите да отидат за ремонт на улици, тротоари , осветление, за поддържане на чистота на града и ремонти.
И през 2025 година ще се продължи привличането на външни средства чрез различни национални и европейски програми, които ще позволят промяната на облика на Благоевград.
Още от обсъждането чуйте в звуковия файл
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..