Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки, според представителите на бранша, до 2035 година в България и в Европа може да няма вече пчели. Тази тревожна прогноза бе направена на проведена миналата седмица пресконференция с участието на експерти и пчелари от цялата страна. Сред тях бе и Ралица Петкова, пчелар от Благоевград, според която в област Благоевград и в Югозапада, този проблем не е в чак толкова големи размери.

„Много сериозен е проблемът в Русенско, в района на Добрич и Плевен, все още нямаме окончателни данни на БАБХ. Това, което се съобщава е от вътрешна информация на пчеларите. Хубавото е, че нашият регион не е толкова засегнат от голям процент смъртност при пчелите. Причините са релефът, който не позволява засаждането на голям брой зърнени култури, при които се използват препарати. Затова, ние не сме толкова силно засегнати. Ние добиваме по-малко мед, но затова пък по-качествен“, коментира в студиото на Радио Благоевград Ралица Петкова.

По думите й, браншът е изправен и пред други предизвикателства, които водят до високата смъртност при пчелите. Това са климатичните промени и използваните в земеделието вредни за флората и фауната препарати.

„Затова апелирам земеделските производители – внимателно прочетете етикета на използваните препарати, информирайте се кога е точният период на пръскане, хубаво е да се извършват късно вечерта или рано сутрин, а не по обяд, когато е активният летеж на пчелата.  Добре е да се предупреждават пчеларите, когато ще има пръскания, за да не се вреди на пчелина. Защото, добре, вие ще напръскате вашата овощна градина, но ще унищожите пчелите, които опрашват вашите насаждения и така няма да имате реколта. Така че, нещата са свързани и трябва взаимно да си помагаме“, допълни пчеларката.

Ралица Петкова сподели, че след пресконференцията е участвала в среща в земеделското министерство, на която е бил коментиран проблемът с измирането на пчелите. Добрата новина е, че има чуваемост от страна на министерството, дори са набелязани конкретни мерки за решаването на този проблем, най-вече с прилагането на по-стриктен контрол по отношение използването на препаратите в земеделието.

Вносът на пчелен мед от трети страни е другият сериозен проблем в пчеларския сектор. До април 2026 г. трябва да влезе в сила и у нас Европейската директива по отношение етикетирането на пчелните продукти. На всяко бурканче с мед, продавано в търговската мрежа, ясно трябва да бъде обозначена страната производител и видовете мед, които са вложени в дадения продукт.

По повод 20 май – Международния ден на медоносната пчела дейната пчеларка организира редица инициативи. На самия 20 май, от 10 ч., на алеята за парк Бачиново, в „Градинката на пчелата“, ще се проведе тематична демонстрационна беседа с участието на деца от ЦДГ номер 12 „Алени макове“ в Благоевград.

„Изключително важно е да знаем каква всъщност, е ролята на медоносната пчела. Това е една от моите каузи, на които съм се посветила. По този повод, вече две години, организирам беседи с деца от различни училища в Благоевград и региона, на които им разказвам за ролята на медоносната пчела, за полезността на пчелите, за важността на пчеларската професия. Радвам се, че след такива срещи има обратна връзка и на децата много им харесва. Искам да надградя тази образователна моя програма с темата за опазването на природата и разделното събиране на отпадъците“, допълни Ралица Петкова, която прикани пчеларите да се обучават повече, за да могат да се справят по-адекватно със съвременните предизвикателства на пчеларската професия.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В пиковите горещини не пийте алкохол, заложете на лека храна и повече течности!

Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите  потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..

публикувано на 25.07.25 в 09:20

Единна методика за изчисляване на такса смет ще улесни общините

Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..

публикувано на 24.07.25 в 12:20

Експертно за имотите: Оферта „Само за частни клиенти“, защо това е нелоялна практика

Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..

публикувано на 24.07.25 в 11:58

Райският газ – забавление с фатални последици

Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв  в благоевградското село Падеш. Според  антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно.  Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

По-високи наказания за престъпления срещу животни

Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..

публикувано на 24.07.25 в 10:28

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34