От богословска гледна точка църквата явно си има своите аргументи по темата за нестинарството и ако аз съм критичен, това не означава, че не уважавам нашата света православна църква, защото тя е свързана с най-голяма степен с българската държавност. Има обаче едни неща, които в условията на светско общество, няма как да бъдат налагани със забрани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р Илия Недин, етнолог и преподавател по българска фолклористика в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
„Може би нашата света църква трябва и леко да си актуализира терминологията. Първо единният български народ не е само православен. Част от него са и българските католици и протестанти, българските мюсюлмани. Част от този целокупен народ са и българските атеисти, дъновисти, а напоследък има и нови религиозни движения. Това са все българи.
Второ езичник и езичество са средновековни термини. Нестинарският ритуал бил езически – да, произходът му е такъв, но великденското яйце също има езически корени… Със забрани нещата не се решават, ако тръгнем да забраняваме следват коледарите, кукерите, русалиите,…допълни доц.-д-р Недин.
Той припомни тезата на руския учен, познавач на Средновековието - Арон Гуревич, че в Средновековна Европа „ловът на вещици“, организиран от католическата църква, е вид битка на официалната клирикална култура срещу фолклорната народна култура.
„Такива неща в 21 век няма как да станат. Що се отнася до нестинарството – то не е канонично, но в нашата фолклорна култура има един богат фолклорно-християнски пласт. Учените го наричат фолклорно християнство, то не е канонично, но през вековете е поддържало християнската идентичност на хората. В миналото чрез тази култура те са се осмисляли като християни. Нашите нестинари в традицията също са се смятали за християни, въпреки че нестинарството не е по каноните на православната църква. Имаме в обществото други неща, които са по-важни и на които аз бих искал да видя нашата Църква да обръща внимание – разделението, в което се намираме, имаме проблеми с домашното насилие, имаме много бедни хора… Аз искам да видя там активната роля на българската православна църква, тя го може“, подчерта Илия Недин.
Кога се заражда нестинарството и как оцелява през вековете?
Никой не може да каже точно кога и как възниква нестинарството, но има определени хипотези. Най-популярната е свързана с древния култ към бог Дионисий. В нестинарството обаче нашият академик Михаил Арнаудов открива влияние от средноазиатския шаманизъм.
„Това не е първият случай, когато църквата отрича нестинарството. Дори гръцката църква е далеч по-активна в това отношение, но това не пречи на местните анастинари, както там се наричат нестинарите, да показват ритуала пред хиляди туристи. В крайна сметка живеем в 21 век“, заяви Недин.
„Вероятно полемиката по тази тема няма да свърши, църковните отци си имат своите аргументи, но така ще трябва да забраняваме жертвените агнета на Гергьовден и Великден, защото курбаните също не са канонични. Църквата би спечелила, ако се обърне към реалните проблеми на хората днес. Да бъде по-благотворителна, по-милостива, да приласкава бедните… Има с какво да помогне на хората, със забрани на фолклорни традиции няма да станат нещата“, допълни Илия Недин.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..