През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема: "Какво да правим, за да помогнем при горски пожари? Как да се подготвим и какво да очакваме?"
Според Георги Влайков от Националната асоциация на доброволците в Република България, около 40-50 човека са участвали в уебинара, което означава, че хората се интересуват от тази тема.
„Първо разказахме какви типовете гори в България и какви типове пожари възникват. Разгледахме подземен, наземен и върхов пожар и какви са рисковете при тяхното възникване. Коментирахме и факторите, които са основни за възникването на пожарите, това е много важно. Едно от нещата, върху които акцентирахме е, че силният вятър е един доста определящ и рисков фактор. За радост в България все още нямаме такъв случай за евакуация на хора при големи пожари, каквито има в момента в Гърция, но трябва да знаем, че вятърът е един от факторите за пожарите, другият е сухото време“, коментира за Радио Благоевград Георги Влайков.
Според него, човешката небрежност и паленето на огън на открито, са също фактори за възникването на горски пожари. Около 30-40% от пожарите в България възникват от умишлен палеж, близо такъв е и процентът на пожарите от човешка небрежност. Доста по-малко са пожарите, които възникват заради природни бедствия като мълниите. Незагасеният добре огън при правенето на барбекю например, както и паркирането на коли върху суха растителност, също може да предизвикат пожари.
„Много важен е акцентът свързан със спонтанните доброволци, как трябва да са екипирани, какво да носят и как да се държат по време на пожара. Трябва да носят дрехи с дълъг ръкав от памучна материя, без синтетика, маска, ръкавици, очила, дихателната защита е много важна. Обувките задължително трябва да могат да издържат стъпването върху горещи предмети, тъй като през последните години се нагледахме с колегите на стопени подметки на спонтанни доброволци, които идват да помагат. Каски, очила и личен багаж, който трябва да съдържа вода, храна и медикаменти от първа необходимост, също е добре човек да носи със себе си“, допълни доброволецът.
Много важно е хората да са запознати с организацията на бедствието. Пожарникарите координират цялата акция и разпределят задачите на останалите доброволци, които са дошли да помагат. Много важно е спонтанните доброволците да не напускат мястото си без да са предупредили за това. Затова, много важен акцент е безопасността на доброволците.
„Миналата година имаше два инцидента с пострадали доброволци, единият не чак толкова, но другият беше по-тежко пострадал. Най-важното, което казваме на доброволците е, че тяхната лична безопасност е основен приоритет. Затова те трябва да изискват максимално много информация от човека, който отговаря за тях – къде го пращат, какво се очакват от него, какви рискове ще види на място и ако прецени, че нещо не е във възможностите му, просто да не го прави. Много по-добре е да кажеш – „не мога да отида там и да направя това“, отколкото –„не, не, аз съм герой“ и да стане някаква беля. Опитваме се в групите със спонтанни доброволци да има поне двама-трима от нашите или пожарникари, които да ги координират дейностите“, коментира още Георги Влайков.
Той съобщи, че от Асоциацията на доброволците вече са направили една специална брошура с цялата важна информация за спонтанните доброволци, които искат да участват при гасенето на горски пожари. Тя е публикувана на сайта и на Фейсбук страницата на Асоциацията.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влайков:
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...