Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП –Гоце Делчев, който ще обобщи данните от анализа на специална пресконференция в края на септември. Специално за медията ни той уточни, че целта на преброяването е да се установи числеността на гнездящите бели щъркели на територията на страната.
„За момента има голяма динамика в състоянието на гнездата на белия щъркел. Това се дължи на факта, че той гнезди в населени места, в които някои хора искат да съжителстват с птиците, други – не, защото цапали много и затова искат гнездата им да бъдат преместени. Това не е редно и не е желателно, трябва да става много внимателно и само в краен случай“, уточни Димитър Попов.
Това е третото участие на гоцеделчевските доброволци в преброяването, което означава, че в рамките на 30 години се наблюдава състоянието на белия щъркел в България. При последното преброяване тази година доброволците са посетили 4 общини – Петрич, Симитли, Борино и Девин. Резултатите са доста интересни.
„Оказа се, че община Петрич е общината не само с най-много щъркелови гнезда. От общо около 600 гнезда, които ние сме регистрирали, повече от 300 са на територията на община Петрич. Това означава, че мястото е предпочитано за гнездене на белия щъркел, защото наблизо се намира река Струма, която предлага богато разнообразие на земноводни и влечуги, освен това и земеделието все още е живо в този край, така че има достатъчно храна за птиците“, коментира природозащитникът.
По думите му другото интересно е, че в община Борино има регистрирано само едно щъркелово гнездо, а в община Девин е нямало нито едно щъркелово гнездо. Преди 10 години там е имало едно щъркелово гнездо. Липсата на щъркели в този район се дължи на факта, че общите Девин и Борино са на по-голяма надморска височина, а щъркелите обичат по-ниските райони. В Община Доспат е установено едно щъркелово гнездо, но в него обаче е нямало щъркелова двойка.
„Колкото повече щъркели има, толкова по-малко препарати се използват в земеделието, така че наличието на щъркели в даден район, е индикатор за чистотата на съответната среда“, допълни Димитър Попов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..