Не бива да си затваряме очите пред водната криза. Това че през лятото област Благоевград се спаси от тежко безводие, не означава, че трябва да бъдем спокойни и да чакаме това да се случи и на нас. Това, което се случи в Плевен, трябва да ни послужи за пример как да работим в тази посока. Това заяви Георги Динев, областен управител на Благоевград, в ефира на Радио Благоевград.
Много неща трябва да се направят в тази посока. На първо място всеки един гражданин, всяка една институция трябва да подходи отговорно към опазването на водата.
Всички знаем приказката, че ще дойде време, в което водата ще бъде по-скъпа от златото. И ако доскоро това ни се струваше нещо невъзможно, някаква химера, сега нещата изглеждат реални.
И ние като отговорни институции трябва да подходим сериозно и да вземем необходимите мерки. Според мен спешно трябва да се направи обща среща с всички институции, които управляват водните ресурси. Става въпрос за институциите, които управляват язовирите, водоемите, реките, собствениците на водните съоръжения, ВиК-дружествата, да се види в какво състояние са съоръженията, водоизточниците.
Нееднократно съм казвал - състоянието на язовирите в нашата област не е никак цветущо. Всяка година се правят нужните проверки от комисията, която назначавам с моя заповед, но резултатите не са добри. Сезирани са собствениците, има дадени предписания, но нещата винаги спират до средствата, които все не стигат.
Крайно време е да се вземе едно генерално решение за стопанисването за абсолютно всички водни обекти, за да може да се избегне задълбочаване на тази криза. В България има достатъчно вода, особено в нашата област. Ние имаме едни от най-прекрасните планини в Европа, защо не и в света. И ако тази вода се използва разумно и правилно, мисля, че за водна криза в следващите десетилетия не трябва да говорим.
През последните години започна сериозно да се мисли по темата, защото наистина сме притиснати до стената. Трябва да се мисли за мащабни решения, както и да се намери финансиране.
През последните години преминахме и през много парламентарни избори. Когато няма редовно избрано правителство, ясно е, че няма как да има сериозна политика, дори и в сферата на водните ресурси.
Готова ли е област Благоевград за въвеждане на еврото, ще се справят ли пощенските клонове в малките населени места, как да се намали административната тежест в работата на общинските съвети и какво стана със списъка с така наречените държавни имоти с отпаднала необходимост, може да чуете цялото интервю на Мария Благоева с Георги Динев.
„Хората имат право на чиста вода и прозрачна информация“ е призивът на Сдружение за достъпна и качествена храна във връзка с ново изследване на Greenpeace и PAN Europe, което разкри тревожни нива на трифлуороцетна киселина (TFA) – „вечен химикал“, който се натрупва в питейната вода в Европа. TFA е изключително устойчиво и..
Биографичната история с много драматични обрати и живот, посветен на борбата за Свобода описва в книгата „Разложката Райна княгиня“ авторът д-р Елена Чалгънова. Това е първата и единствена книга, представяща ролята на една будна и закърмена с патриотизъм и човеколюбие жена – Райна Каназирева. Тя е учителка и активен деятел и участник в..
В интервю за „Събития и личности“ бившият член на ЕП от ВМРО Ангел Джамбазки коментира действията на управляващите по казуса „Лукойл“ и въведения механизъм за особен управител. Джамбазки постави акцент върху разликите между българския подход и германския модел, към който често се правят препратки в публичния дебат. Според бившия евродепутат германската..
В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград, лидерът на ПП „Републиканци за България“ Цветан Цветанов коментира законодателните промени, свързани с „Лукойл Нефтохим Бургас“ и въвеждането на механизма за особен управител. Според него подходът на държавата показва сериозен дефицит на предварителна координация, експертен анализ и..
Политологът и член на „Непокорна България“ Калоян Методиев коментира в ефира на Радио Благоевград данни, свързани с командировките и разходите на министри и заместник министър-председатели през последните месеци. По думите му, докато страната е преживявала едни от най-тежките си кризи – воден режим, пожари, наводнения и проблеми в социалните домове..
Как изглежда страната на справедливостта? С този въпроси Окръжен съд-Кюстендил провокира учениците от цялата област да мечтаят и да пресъздадат своите идеи и виждания в рисунка, литературна творба или фотография. Оказа се, че темата изобщо не е чужда на децата и в тазгодишния конкурс под мотото „В страната на справедливостта“ се включиха рекорден брой..
Програма Творческа Европа е класическа програма на ЕС в подкрепа на културния, творческия и аудиовизуалния сектор, а отскоро и на сектора, свързан с журналистиката и медиите. От 2021 до 2027 година програмата разполага с над 2,4 милиарда евро за подкрепа на проекти с цел достигане на нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепване..