Лекари от УНГ-отделението на УМБАЛ Бургас спасиха дете, живяло месец и половина с 20 стотинки, заседнали между гърлото и хранопровода. Въпреки това, то се е хранило и пиело вода, играело, не кашляло и с нищо не подсказвало, че има чуждо тяло на толкова опасно място. До момента, в който няколко пъти вдига много висока температура без никакви други симптоми и лекарите започват да търсят причината.
2-годишната Мелиса много обича да играе с монети и за да я укротят, родителите й често изсипват паничка със стотинки, които да подрежда. Същото се случва и на 5 юни. Внезапно детето започва да кашля и да се дави и майката се притеснява, че е глътнала монета, макар да не го е видяла. „После детето се успокои, не кашляше вече, но отидохме в болницата. Направиха снимка на корема, но нищо не се видя“, разказва бащата Ахмед Чолев. Прегледът на гърлото също не показва чуждо тяло. Затова решават, че тя или е излязла по естествен път, или изобщо не е погълната. Родителите се успокояват и няколко седмици всичко е наред - Мелиса ходи на ясла, яде, пие, весела е, играе.
Допреди десетина дни, когато внезапно започва да вдига необяснимо висока температура. При снимката на белия дроб монетата лъсва точно на входа на хранопровода – в края на гърлото. Лаборантката се учудва – да не би детето да е било с медальон, който не е свален преди рентгена? Тогава майката се сеща за играта с монети и се изяснява, че това е глътнатата стотинка - заклещена дълбоко навътре в гърлото, в самото начало на хранопровода.
Монетата е извадена в УНГ отделението на УМБАЛ Бургас от доц. д-р Даниел Петков и д-р Ивайло Илиев. „Предполагаме, че когато майката се опитала да извади монетата от гърлото, я е избутала навътре. Учудващо е как толкова дълго време детето се е хранило въпреки нея. Чуждото тяло е предизвикало хронично възпаление на хранопровода, оттам и необяснимата температура. При подобни случаи има голям риск от перфорация и сериозни усложнения, които могат да доведат дори до летален изход“, посочват лекарите.
В УНГ-отделението често спасяват деца със заседнали монети, батерии или други предмети в гърлото и дихателните пътища, но за първи път срещат чуждо тяло, престояло толкова дълго време. Случаят ще бъде описан в научна публикация, а медиците съветват родителите да бъдат внимателни и да не позволяват на малките деца да играят с дребни предмети, които могат да глътнат, нито да им дават ядки, бонбони и други храни, неподходящи за възрастта.
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб. Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите. В нито един от проверените до..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо. Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар...
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева,..