Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорове и много въпроси на общественото обсъждане на стратегията за културното наследство в Несебър

Със спорове и много въпроси премина общественото обсъждане в Несебър на стратегията за културното наследство на общината за периода 2023-2032 г. В зала "Мелсас" експерти и ръководството на общината представиха документа, който е стъпка по опазване статута на Несебър като град на световното и културно наследство. В момента статутът му е застрашен, заради липсата на План за управление на старинния град. Граждани определиха стратегията като твърде обща и закъсняла, поставиха и много въпроси. 

В стратегията са ползвани практики и опит от градове на ЮНЕСКО в световен мащаб, като Дубровник, който има сходни с проблемите на Несебър, разясниха от екипа, изготвил документа. Той очертава рамката за устойчиво развитие и управление на културното наследство в общината, посочи ръководителят на екипа Милена Карчанова. Задължения да го изготви има всяка община с обект на ЮНЕСКО на нейна територия.


Кръстьо Пеев от Обществен съвет Несебър отправи критики:

„Намираме се в активен сезон и повечето хора са на работа. Защо това обсъждане не се направи на 24 март, защо стратегията беше изпратена до Министерството на културата и стигна до масата на ЮНЕСКО в Париж, преди да бъде съгласувана от местната общност“

Заедно с други четири обществени организации той изпрати становище до няколко институции със сериозни забележки относно Стратегията. Основното бе липсата на обществено обсъждане.

Хората се вълнуваха още защо не са възстановени всички църкви в стария град и повечето стоят затворени, защо продължава да има нерегламентирана търговия по улиците,  ще се включи ли в стратегията опазването на културни паметници в района около Несебър, как ще се извършва мониторинга и др.


„Ние, като паметник на културата имаме много ограничения. Аз кандидатствах за фотоволтаици на къщата, но ми беше отказано, така се чувстваме ощетени. Да, махнахме търговията, но има нерегламентирана търговия, която е парцали по улиците, което е нелицеприятно“, каза Мартин Богданов.

Кметът Николай Димитров посочи, че макар Планът за управление на старинен Несебър да не е приет, са направени редица подобрения, като премахване на алейната търговия, унифициране на рекламите и др.

„Всеки се прави, че обича ЮНЕСКО, всички сме от едната страна, но "моите лични неща да си останат“, подчерта градоначалникът. И обясни, че Планът за управление на старинния град е внесен в Министерството на културата още през 2012 година, но заради редица забележки оттогава няма никакво развитие. Сега отново били направени постъпки пред министерството да се ускори приемането му.

Окончателното решение дали Несебър ще попадне в списъка на ЮНЕСКО за обекти в риск ще бъде взето на сесия на Комитета за световно наследство в Рияд пред септември, стана ясно на обсъждането.

А гражданите имат две седмици да внесат своите предложения, които да залегнат в стратегията за културното наследство на общината, след което тя да бъде гласувана от Общинския съвет.

Повече чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възможно е токът да поскъпне, но режим няма да има

Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза:  "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия от..

публикувано на 12.12.24 в 21:53

Едва 7% от плажовете кандидатстват за "Син флаг"

Българското движение „Син флаг“ обявява началото на кампанията за кандидатстване за едноименното световно екоотличие за новия сезон. До 20 януари процедурата е отворена за концесионерите и наемателите на морски плажове. Едва 7% от близо 300 плажове у нас кандидатстват за наградата „Син флаг“ за разлика от нашите туристически конкуренти..

обновено на 12.12.24 в 21:00
снимката е илюстративна

НАП погна почти хиляда българи изкарващи пари от сайтове за възрастни

НАП изпраща имейли на 962 граждани, за които има информация, че в периода 2018 до началото на 2023 година са получили доходи от създаване и споделяне на съдържание в онлайн платформа, която се свързва с публикуване на съдържание за възрастни, но са пропуснали да ги декларират. Те трябва да обявят доходите си в рамките на две седмици от получаване..

публикувано на 12.12.24 в 17:08

Другата зима започва ремонтът на пистата на Летище Бургас

През зимния период на 2025/26 г. ще започне рехабилитацията на пистата на Летище Бургас, информират от „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД. Това налага  и временно затваряне на летището за шест месеца От концесионера на аеропорта уточняват, че пистата е построена през 1962 г. и допълнително модернизирана през 1980 г. Те настояват, че поради..

публикувано на 12.12.24 в 13:34
Протест на зърнопроизводители.

Зърнопроизводителите с критики към проектобюджета и в готовност за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите разкритикува остро проекта за държавен бюджет за 2025 година, внесен от Министерството на финансите за обсъждане в Народното събрание и обяви готовност за протест на зърнопроизводителите в цялата страна. Те – според становището ѝ – „ ще отстояват с всички законови средствата правото си на поминък и..

публикувано на 11.12.24 в 16:54
Броят на семейните фирми в Бургас се увеличава, но бизнесът  още не се е възстановил до предпандемичните нива.

Бизнесът в Бургас се възстановява, но не е стигнал нивото си отпреди пандемията

Бургас е на четвърто място сред всички 28 области в България по брой на семейните фирми. Това показват данни на Териториално статистическо бюро - югоизток към Националния статистически институт, което публикува данните за 2023 г.  Тогава в област Бургас са функционирали 6 815 фамилни предприятия, с 2,3 на сто повече от предходната година. Те са 6,4 на..

публикувано на 11.12.24 в 15:43
снимката е илюстративна

Министрите одобряват добавките за Рождество за най-бедните пенсионери

След като социалните партньори обсъдят проекта на държавен бюджет за следващата година, служебното правителство ще го приеме на днешното си заседание и го внася за окончателно одобрение в Народното събрание. НСТС обсъжда на извънредно заседание проектобюджет 2025 Освен това, министрите ще одобрят изплащането на добавки за най-бедните пенсионери...

публикувано на 11.12.24 в 09:19