Със спорове и много въпроси премина общественото обсъждане в Несебър на стратегията за културното наследство на общината за периода 2023-2032 г. В зала "Мелсас" експерти и ръководството на общината представиха документа, който е стъпка по опазване статута на Несебър като град на световното и културно наследство. В момента статутът му е застрашен, заради липсата на План за управление на старинния град. Граждани определиха стратегията като твърде обща и закъсняла, поставиха и много въпроси.
В стратегията са ползвани практики и опит от градове на ЮНЕСКО в световен мащаб, като Дубровник, който има сходни с проблемите на Несебър, разясниха от екипа, изготвил документа. Той очертава рамката за устойчиво развитие и управление на културното наследство в общината, посочи ръководителят на екипа Милена Карчанова. Задължения да го изготви има всяка община с обект на ЮНЕСКО на нейна територия.
Кръстьо Пеев от Обществен съвет Несебър отправи критики:
„Намираме се в активен сезон и повечето хора са на работа. Защо това обсъждане не се направи на 24 март, защо стратегията беше изпратена до Министерството на културата и стигна до масата на ЮНЕСКО в Париж, преди да бъде съгласувана от местната общност“
Заедно с други четири обществени организации той изпрати становище до няколко институции със сериозни забележки относно Стратегията. Основното бе липсата на обществено обсъждане.
Хората се вълнуваха още защо не са възстановени всички църкви в стария град и повечето стоят затворени, защо продължава да има нерегламентирана търговия по улиците, ще се включи ли в стратегията опазването на културни паметници в района около Несебър, как ще се извършва мониторинга и др.
„Ние, като паметник на културата имаме много ограничения. Аз кандидатствах за фотоволтаици на къщата, но ми беше отказано, така се чувстваме ощетени. Да, махнахме търговията, но има нерегламентирана търговия, която е парцали по улиците, което е нелицеприятно“, каза Мартин Богданов.
Кметът Николай Димитров посочи, че макар Планът за управление на старинен Несебър да не е приет, са направени редица подобрения, като премахване на алейната търговия, унифициране на рекламите и др.
„Всеки се прави, че обича ЮНЕСКО, всички сме от едната страна, но "моите лични неща да си останат“, подчерта градоначалникът. И обясни, че Планът за управление на старинния град е внесен в Министерството на културата още през 2012 година, но заради редица забележки оттогава няма никакво развитие. Сега отново били направени постъпки пред министерството да се ускори приемането му.
Окончателното решение дали Несебър ще попадне в списъка на ЮНЕСКО за обекти в риск ще бъде взето на сесия на Комитета за световно наследство в Рияд пред септември, стана ясно на обсъждането.
А гражданите имат две седмици да внесат своите предложения, които да залегнат в стратегията за културното наследство на общината, след което тя да бъде гласувана от Общинския съвет.
Повече чуйте в звуковия файл:Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол. Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..
Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..
Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков. Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата. Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..
Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош. Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..
Туристи от България и от страни от Европейския съюз посещават Котел и региона. Дестинацията привлича вниманието с богатата си история, възрожденската си архитектура и красивата планинска околност. Усилията ни са насочени в развитие на културен, образователен и фестивален туризъм, съобщи кметът на община Котел – Коста Каранашев:..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси..