Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорове и много въпроси на общественото обсъждане на стратегията за културното наследство в Несебър

Със спорове и много въпроси премина общественото обсъждане в Несебър на стратегията за културното наследство на общината за периода 2023-2032 г. В зала "Мелсас" експерти и ръководството на общината представиха документа, който е стъпка по опазване статута на Несебър като град на световното и културно наследство. В момента статутът му е застрашен, заради липсата на План за управление на старинния град. Граждани определиха стратегията като твърде обща и закъсняла, поставиха и много въпроси. 

В стратегията са ползвани практики и опит от градове на ЮНЕСКО в световен мащаб, като Дубровник, който има сходни с проблемите на Несебър, разясниха от екипа, изготвил документа. Той очертава рамката за устойчиво развитие и управление на културното наследство в общината, посочи ръководителят на екипа Милена Карчанова. Задължения да го изготви има всяка община с обект на ЮНЕСКО на нейна територия.


Кръстьо Пеев от Обществен съвет Несебър отправи критики:

„Намираме се в активен сезон и повечето хора са на работа. Защо това обсъждане не се направи на 24 март, защо стратегията беше изпратена до Министерството на културата и стигна до масата на ЮНЕСКО в Париж, преди да бъде съгласувана от местната общност“

Заедно с други четири обществени организации той изпрати становище до няколко институции със сериозни забележки относно Стратегията. Основното бе липсата на обществено обсъждане.

Хората се вълнуваха още защо не са възстановени всички църкви в стария град и повечето стоят затворени, защо продължава да има нерегламентирана търговия по улиците,  ще се включи ли в стратегията опазването на културни паметници в района около Несебър, как ще се извършва мониторинга и др.


„Ние, като паметник на културата имаме много ограничения. Аз кандидатствах за фотоволтаици на къщата, но ми беше отказано, така се чувстваме ощетени. Да, махнахме търговията, но има нерегламентирана търговия, която е парцали по улиците, което е нелицеприятно“, каза Мартин Богданов.

Кметът Николай Димитров посочи, че макар Планът за управление на старинен Несебър да не е приет, са направени редица подобрения, като премахване на алейната търговия, унифициране на рекламите и др.

„Всеки се прави, че обича ЮНЕСКО, всички сме от едната страна, но "моите лични неща да си останат“, подчерта градоначалникът. И обясни, че Планът за управление на старинния град е внесен в Министерството на културата още през 2012 година, но заради редица забележки оттогава няма никакво развитие. Сега отново били направени постъпки пред министерството да се ускори приемането му.

Окончателното решение дали Несебър ще попадне в списъка на ЮНЕСКО за обекти в риск ще бъде взето на сесия на Комитета за световно наследство в Рияд пред септември, стана ясно на обсъждането.

А гражданите имат две седмици да внесат своите предложения, които да залегнат в стратегията за културното наследство на общината, след което тя да бъде гласувана от Общинския съвет.

Повече чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облекчен визов режим ще улеснява туристите от Турция  

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..

публикувано на 23.07.25 в 14:00
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15