Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еколози: 2 млрд. лева санкции заплашват България заради замените на гори

| обновено на 22.01.14 в 18:43
Снимка: БГНЕС

Над 2 млрд. лева е санкцията, която заплашва България заради заменките на гори. Това изчислиха от партия "Зелените" на дискусия за съдбата на тези масиви, организирана  от Коалиция "За да остане природа в България".

Очаква се Европейската комисия да се произнесе, че заменките на гори, осъществени у нас в периода 2007-а - 2009-а година, са нерегламентирана държавна помощ и да поиска държавата да посочи мерки, за да си върне помощта или да плати глоба. Става въпрос за 147 сделки, като част от горите вече са препродадени, или ипотекирани на многократно завишени цени, съобщи Свилен Овчаров от групата "Зелените адвокати".

Тома Белев обясни, че дори новият законопроект за държавната помощ не дава решение на проблема:

Заменка, която е заменена за десет лева, след това е препродадена за 50 лева, а след това е препродадена за хиляда лева. Регламентът в момента казва "Да, този, който е получил помощта, трябва да я върне". Само че този, който е получил помощта, той вече не съществува. Той е препродал имуществото си на трета фирма или на друга собствена фирма, след това тя е препродадена на трета фирма и всъщност, това, което нашият закон не регламентира, е точно това, че следващите фирми трябва да доплатят своята част от държавна помощ.

Природозащитниците дадоха фрапиращи примери за заменени гори, получени на цена например от два лева на квадратен метър, ипотекирани в банки или преподадени на цена от двеста лева на квадратен метър.

Никой от управляващите не дойде на дискусията. Георги Костов - заместник-министър на земеделието в правителството на ГЕРБ, не е оптимист за изхода от ситуацията:

Аз мисля, че тя нама да приключи в следващите 6 години поради факта, че зад заменките стоят много силни финансови интереси, които крепят сега управляващите.

От 2008 година природозащитниците настояват за забрана на всички разпоредителни сделки със заменените гори.  Никое правителство не пожела да наложи такава забрана. 

Мълчанието на държавата по казуса със заменките еколозите свързаха и с днешното уволнение на директора на парк "Странджа" инж. Стефан Златаров. Той е известен противник на застрояването на Черноморското крайбрежие и не беше политическо назначение. Златаров беше отстранен седмица след като Върховният административен съд остави в сила скандалния Общ устройствен план на Община Царево.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Асоциацията на парковете в България организира дискусия на тема "Бъдещето на заменените гори в България"

Асоциацията на парковете в България организира дискусия на тема "Бъдещето на заменените гори в България". Дискусията е по повод очакваното решение на Европейската комисия по въпроса дали замените на гори представляват нерегламентирана държавна помощ...

публикувано на 22.01.14 в 07:35
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова изложба на деца и младежи от Плевен по проекта "Музеят е муза"

С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева.  В най-голямата градска галерия продължава заниманията..

публикувано на 22.02.25 в 05:30

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани...

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готви нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа..

публикувано на 21.02.25 в 22:34