От 1 януари би трябвало да отпаднат ограниченията на трудовия пазар за българи и румънци в Австрия, Белгия, Германия, Италия, Холандия, Люксембург, Малта, Франция, Ирландия и Великобритания.
Преди дни, в писмо до Ивайло Калфин, Каталин Иван - лидери на българската и румънската делегации на социалистите в Европейския парламент, както и до Ханес Свобода - председател на социалистите евродепутати и Корина Крету, негов заместник, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу потвърди, че ограниченията за българи и румънци на трудовия пазар на други страни членки изтичат необратимо и че нито една държава не може едностранно да ги продължи.
Писмото бе в отговор на поисканите от него гаранции, че Европейската комисия, в чийто правомощия е да следи за спазването на европейското право, ще направи всичко възможно, за да не бъдат дискриминирани българските и румънски работници.
Социалистите изразиха тревогата си пред председателя на Европейската комисия, че "вълната от враждебни изказвания, от началото на годината, цели стигматизирането на тези граждани като втора категория европейци и представянето им като заплаха за социалните системи на отделните евространи. Председателят Барозу информира евродепутатите, че е поискал от комисаря по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор да се свърже с тях и да им даде подробна информация по въпроса.
Темата коментирахме с евродепутата Ивайло Калфин. Чуйте какво каза той.
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..