Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца

5
Жените от Павликенското село Дъскот
Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца, нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в Дъскот е намерила и наша именита олимпийка, която прави причудливи оцети, а домакините не спират да правят сладкиши и споделят тайната как въпреки многото сладичко остават елегантни.

Павликенското село Дъскот е разположено на високо място, в така наречените "Дъскотски възвишения" и е на 8 км източно от общинския център. Постоянното му население наброява 340 души. За името на село Дъскот има две предания. Според едното -  в местността "Отлака" имало вековна дъбова гора, от която дъскорезница е бичела дъски, а според другото предание - от селските каменни кариери са се вадели плочи като дъски.

В землището на Дъскот са намирани глинени съдове, керемиди, тухли и много монети, което предполага, че то е било римско. На една от могилите през 1957 г. е открита делва от тракийско време.  В селото кипи читалищна дейност, местната църква, носеща името на Свети Иван Рилски, е паметник на културата. В старата здравна служба е направен музейна сбирка, посветена на бившия държавен глава от социалистическото минало Тодор Живков и съпругата му д-р Мара Малеева, която е била участъков лекар в Дъскот.

Гозбите на Павликенското село Дъскот

Има какво да разгледате в Дъскот, но и да опитате от уникалните гозби на местните хора, разказва музеоологът и кметска съпруга д-р Диана Митева:

"Имаме домашно сирене, домашно овче мляко, домашен кашкавал, домашно масло. Гледат се овце и крави. При нас има действаща кошара, която е единствена в региона".

Юлия Омбашиева

Дъскотските домакини приготвят яйцата по много различен начин. Маринованите яйца са прекрасно мезе и много вкусни, казва Юлия Омбашиева и разказва как се приготвят:

"Сварява се яйцето, обелва се, поставя се в бурканче и заливаме с топла саламура с подправки – лук синап, копър пипер. Престоява около десетина дни, за да поеме саламурата, и се консумира. Кисело яйчице".

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади, която след активната си спортна кариера дълги години живя и работи в Австралия, а след това е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра с бразилския си съпруг павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет. Цветанка Костадинова разказва за своите причудлив и екзотични оцети:

Цветанка Костадинова

"Аз правя много видове оцет. Правя оцет от всичко – от бъз, от ябълки, от круши, от сливи, от джанки, от ягоди, от череши, от дюли и ги ферментирам с различни билки и подправки. Не използвам захар, обикновено със захарта на плодовете и добавям малко мед. Някои от оцетите като престоят по 2 години се избистрят. За гъба слагам комбуча, която ги ферментира и им дава допълнителни още здравословни качества".

И за да се подсладите, можете да опитате и да си приготвите от сладкишите на дъскотските жени. Защо от тях не се пълнее, разказва Диана Митева:

"Рецептата за курабиите е първо много любов, желание, а в тестото се слага, мед, захар и не на последно място – още любов. Любимият десерт на моето семейство е негърче – с много захар и разтопен шоколад. За да не се пълнее от десертите, практикуваш любовта".

Всичко е любов, включително и храната, казват домакините от хубавия павликенски край и село Дъскот.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Габриела Хутелън

Габриела Хутелън, която иска да свърже българите в Белгия

Да живееш в Белгия и да се чувстваш у дома. Това е възможно - казва нашата сънародничка Габриела Хутелън. Тя е от София, но от пет години живее в едно малко село близо до границата на Белгия с Нидерландия , където я е завела любовта и е създала семейство. Попадайки на новото място, Габриела започнала да търси контакти с наши сънародници,..

публикувано на 11.11.25 в 10:45

"Родопската теснолинейка Септември - Добринище" е вече на книжния пазар

В "Нощен хоризонт" гостува Кристиан Ваклинов, "будител - пазител" на историята и настоящето на единствената работеща теснолинейна жп линия у нас. Той е председател и на Гражданско сдружение "За теснолинейката", създател и на единствения у нас музей на теснолинейката в гара Цепина. В началото на месец октомври Ваклинов издаде и супер луксозната..

публикувано на 10.11.25 в 11:20

Траханата от Пелевун - вкус, който пази традициите живи

Едно ястие от векове събира хората и гради мостове между поколенията – траханата . Позната още от времето на Древна Персия, днес това тестено изкушение не е просто храна, а символ на домашния уют и споделеността. Ивайловградското село Пелевун е сред малкото места у нас, където традицията се пази жива и оживява всяка есен с Празника на..

публикувано на 09.11.25 в 07:35
Мирчихан Мехмед

Мирчихан Мехмед: Чужденците много харесват българските торти

Мирчихан Мехмед или Мери, както всички я наричат е от Русе, но от 15 живее в Белгия. В страната на шоколада, младата жена открила възможността да осъществи своите кулинарни таланти и да превърне това, което й доставя радост, в удоволствие за другите - да прави десерти, торти и други сладки изкушения . "Как тръгна всичко? Аз торти и..

публикувано на 03.11.25 в 12:28
Проф. Сергей Игнатов

Предстои голямото откриване на Големия египетски музей

Тази събота в 19.30 часа ще започне грандиозният спектакъл по откриването на Големия египетски музей. Церемонията за официалното откриване ще събере 250 артисти, като сред изпълнителите са 160 египетски певци, музиканти и танцьори, а останалите са от 79 различни националности, и ще се предава на живо в платформата TikТок. На церемонията,..

публикувано на 29.10.25 в 11:51
Велико Търново отбелязва 840 години от въстанието на болярите Петър и Асен и възобновяването на българската държава

Мащабни събития се проведоха във Велико Търново по повод 840 години от въстанието на Петър и Асен

С фестивали, концерти и международна научна конференция Велико Търново отбелязва 840 години от въстанието на болярите Петър и Асен и възобновяването на българската държава. Светлинен спектакъл по повод честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен Велико Търново се върна 840 години в историята, за да..

публикувано на 26.10.25 в 12:02

Изложба в Ловеч показва строителството на жп линията Ловеч – Троян през погледа на Никола Танев

В Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч е открита изложба с творби на изтъкнатия български художник Никола Танев (1890–1962). Експозицията включва 27 произведения – акварели, туш и пастели, създадени през 1947–1948 година, които документират строителството на железопътната линия Ловеч - Троян. Освен високата си художествена стойност,..

публикувано на 26.10.25 в 07:13