Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският център "Алеф" се надява да привлече вниманието на режисьора Стивън Спилбърг

Снимка: ЕПА/БГНЕС

10-и март е Денят на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечествотов България.  През 2002-ра г. на среща на министрите на образованието на страните - членки на Съвета на Европа е взето решение от 2003-та г. Международният ден в памет на Холокоста, който до 2002-ра г. се чества на 27-и януари, да се отбелязва и във всяка държава, съобразно  нейната национална история. В България е отбелязан за първи път на 10-и март 2003-та г. Обявен е с решение на Министерски съвет от 13-и февруари 2003-та г.

На този ден през 1943-та г. Пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и Софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив.

Предисторията на този ден започва от гласуването на специален Закон за защита на нацията, чрез който се регламентира лишаването на българските евреи от граждански и политически права, отстраняването им от стопанския живот на страната и отчуждаването на имуществата им. Това става на 24-ти декември 1940-а г. в XXV Народно събрание. След това България подписва тристранния пакт на 1-ви март 1941-ва г.,а от началото на 1942-ра г. годното за физическа работа еврейско население е разпределено принудително в работни групи и изпращано на обекти, където се изисква упражняването на тежък физически труд. На 22-ри февруари 1943-та г. е сключено специално споразумение между пълномощника на Гестапо Т. Данекер и комисаря по еврейските въпроси на България Ал. Белев за депортиране на 20 000 души в лагерите на смъртта. Следват нападения и погроми над еврейски домове и цели махали от членове и съмишленици на Съюза на българските национални легиони, на Всебългарския съюз "Отец Паисий" и др. Против Закона за защита на нацията, както и срещу предприетите дискриминационни действия срещу българските евреи, обаче започва гражданска протестна акция на митрополитите Стефан Софийски и Кирил Пловдивски. В такъв протест се включват и цели обществени организации - Съюзът на адвокатите, Съюзът на лекарите, Съюзът на художниците и др.

При тази обстановка цар Борис III и тогавашното правителство на проф. Богдан Филов не се решават да изпълнят цялостно постигнатата договореност с Берлин. Започва депортиране на евреи само от новоприсъединените земи в Беломорието и Тракия. През март 1943-та г. под предлог за прехвърлянето им във вътрешността на България 11 836 души евреи са отведени до дунавските пристанища и от там отправени за концентрационните лагери. Разработва се и нов план за допълнително депортиране на още 8560 евреи. Неговата реализация не се осъществява поради острата протестна вълна, в която се включват и някои дотогавашни правителствени симпатизанти като Димитър Пешев, заместник-председателят на 25-ото Народно събрание.

На 17-и март 1943-та г. Димитър Пешев пише писмо против депортирането на българските евреи, подкрепено от 42-ма депутати. С намесата и на обществеността българските евреи са спасени. 

Алберта Алкалай, основател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество в Бургас "Алеф" допълва картината с имената на хора, съдийствали за спасяването на българските евреи в Бургас. Тази вечер с прожекция на документалния филм "Да помним", създаден от нея, ще се отбележи Денят на Холокоста. Алберта Алкалай, която е българката, работила в екипа на мащабния проект на американския рижисьор Стивън Спилбърг "Шоа" за събиране на документалните истории на спасените евреи по целия свят, заяви, че се надява в следващите филмови проекти на Спилбърг по темата във фокуса да попадне и уникалната история на това, какво се случва с евреите в България по времето на Втората световна война.

Повече можете да чуете от интервюто на Ирина Недева с Алберта Алкалай от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на проф. Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..

публикувано на 02.04.25 в 06:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39