Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важно е да има памет и паметници на хората, които не се приспособяваха към комунистическия режим според д-р Георги Лазаров от Балтимор

Снимка: БГНЕС


"Ако градът София не искаше паметник на писателя Георги Марков, щях да го направя на моста Ватерло в Лондон". Това казва доктор Георги Лазаров от Балтимор, който дава средствата за паметник на убития в Лондон писател и журналист Георги Марков, проект, по който вече се работи.

Д-р Лазаров е хирург. Напуска България още през 1971 г. Живее в Балтимор, щата Мериленд, САЩ и един от най-известните хирурзи на ръката там, като част от екипа на Националния център по хирургия на ръката в Балтимор.

По проекта на д-р Лазаров за паметник на Георги Марков в момента работи  Данко Данков - същият скулптор, който отново по инициатива и с финансиране от д-р Лазаров, направи статуите на Сашо Сладура / убит в лагера "Слънчев бряг" в Ловеч по времето на комунистическа България/, пловдивския чешит Мильо и Цанко Лавренов в Пловдив, както и на Светослав Лучников в София.

Родом от Пловдив, д-р Лазаров  е убеден, че както бившият режим от времената на т.нар. комунистическа България е издигал паметници на своите герои, така и демокрацията трябва да запази паметта за хората, които са се противопоставяли на бившия режим с цената на кариерата или на живота си. За обществото днес е важно да знае имената на хората, които не са се приспособявали към несправедливостта и привилегиите към онази система, която се представяше като общество на равенството, а всъщност съвсем не е била такава. Затова и той не се учудва, че днешните наследници на ръководството на бившата тоталитарна партия БКП са най-големите "капиталисти".

"Георги Марков е изключитилен журналист, а Задочните му репортажи трявба да се изучават в училище", казва д-р Лазаров. На въпроса какво мисли за инициативата за почистване на паметниците от социализма, и по-специално на Альоша, обявена от БСП точно в деня, когато се почиташе паметта на жертвите от лагера в Ловеч за "врагове на комунизма", д-р Лазаров каза, че е "против бутането на паметници, но не одобрява цинизма на днешните управляващи".

Общо седем са паметниците, издигнати досега с помощта и по инициатива на д-р Георги Лазаров от Балтимор. "Започнах в Пловдив с паметника на пер Камен, моя учител по философия, който бе убит през 1952 г.", сподели д-р Лазаров за първия паметник, който издига за католическия свещеник Камен Вичев, убит по делото срещу католическите свещеници по времето на сталинизма.   Известният хирург признава, че инициативите му не винаги са посрещани радушно от българските власти: "Например  композицията за Жертвите на комунизма общинският съвет две години не посмя да я монтира пред кино „Балкан”.  Затова я поставят на градските гробища, "а вече някой е изчегъртал посвещението в надписа на пиедестала, което е жалко", допълва д-р Лазаров.

Съпротива е имало и срещу изграждането на скултура на Мильо, пловдивския чешит. Днес обаче гостите на Пловдив и самите пловдивчани започват да го възприемат като символ на града и да се снимат с неговата фигура приседнала на един парамет на главната улица в Пловдив. Според д-р Лазаров град, в който има скултура на градския чешит е "бамбашка град".

Д-р Лазаров работи и за по-доброто разбиране между България и САЩ по отношение на паметта. В София той спонсорира паметник  на Мис Абот и мистър Бляк – директори на американския колеж в Самоков/Симеоново защото: "Това са големи приятели на България. Бляк е бил единственият човек, който е казал две добри думи за нас на пред американските президенти по време на Втората световна война".

Другата дейност на фондацията, основана от д-р Георги Лазаров е свързана с подкрепа за съвременната българска музика, която се съобразява с неравноделната 7/8 традиция в ритмите. Той е известен като организатор на годишните музикални конкурси за нова българска симфонична музика в такт 7/8, с които стимулира композиране на произведения с българско звучене и популяризира българската народна музика в САЩ.

На 11 май тази година в Балтимор предстои освещаване на съвсем нов православен, български параклис. Инициативата отново е на д-р Георги Лазаров.  "Иконите са изографисани във Велико от Миглена Прашкова. Симеон Захариев е изработил на ръка дърворезбата на иконостаса. Ставри Калинов е вече в Балтимор за да монтира артистичните прозорци и барелиефи по стените. Църквичката е във византииски стил. Стени със светли и червени тухлени редове. Покрив с български черевени керемиди! Тържеството по освещаването ще стане на 11 май, Неделя, в 5 часа след обед. Поканихме владици и големци. Ще дойдат доста православни християни от църквата в двора, на която го правя, а също много българи от Балтимор и от Вашингтон, на около 50 км. от тук", сподели д-р Георги Лазаров. 

Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Георги Лазаров от Балтимор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36