Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентката Катрин Боянова получи наградата "Бризби" за научно есе на тема: Къде ще е в административно отношение България през 2019?

Снимка: БГНЕС


Има много неща, които не знаем - дали ще има или няма да има предсрочни избори, дали правителството, ще продължи да се крепи независимо от едногодишните протести или не, каква позиция ще заеме България по отношение на големите дилеми пред Европа в контектса на ставащото в Украйна, кой ще е председател на Европейската комисия. Представете си колко е трудно някой да каже къде ще е в административно отношение България през 2019? В студиото е Катрин Боянова, студентка която получи наградата за есе точно по тази тема.

Конкурсът се провежда вече 15-та година в партньорство между катедрата по Публична администрация в Софийския университет и семейство Бризби от Лондон. Всяка година катедрата предлага няколко теми на Джон Бризби, от които семейството му избира една. Конкурсът се обявява през януари и до месец май студентите-кандидати имат възможност да мислят и разработват дадената тема. Наградата е една - 500 британски лири и грамота. Комисията е в състав - ръководителят на катедрата по Публична администрация в СУ; представител на ректорското ръководство; представител на държавната администрация и студентът-носител на наградата от предходната година. Есетата се подават без авторство и се оценяват като анонимни. Решението се взима на консенсусна основа от всички членове на журито непосредствено преди Деня на специалността, когато се връчва наградата. Тази година беше връчена на 15 път.  Залогът на председателстването на ЕС е голям - престиж, авторитет на страната и на нейното управление, което и да е то към онзи момент. В условия на несигурност като днешните не е лесно да се анализира административната готовност за 2019. "Аз обаче не изследвам политическите реалности, а само административния капацитет", казва Катрин Боянова, която като студента трети курс все още вярва, че политиката няма право да се намесва в административното кадруване. На хартия знаем, че администрацията трябва да помяга на гражданите, но на практика съвсем не е така. Често гражданите й пречат на администрацията и тя им показва назидателно пръст. "А не бива да е така", казва Катрин.

" Администрацията съществува, за да удовлетворява обществените потребности, за да бъде полезна някому и тя е част от обществения дневен ред и е нормално правилата за добра администрация и обслужване да бъдат задавани от гражданите/обществото/, публичната среда, както искате, така го именувайте", допълва Катрин Боянова.  Според нея историята на демократичните институции в условията на мнопартийна демокрация е кратка, но наваксваща. "Основният и най-голям проблем на България що се отнася до администрация и капацитет се корени в това, че ние нямаме изградена институционална традиция. България започва своя демократичен път сравнително късно и на бързи обороти се опитва да навакса изоставането си от гледна точка на демократичните принципи на управление".
- защо пък управлението преди 89-та година да не отговаря на условията за демократични институции - сега чуваме че от определени среди се възражда носталгията по Живковото време... демократични ли са институциите обаче тогава?

"Малко цифри: над триста срещи ще бъдат проведени с България през второто половина на 2018 година и ще имаме нужда от над хиляда и триста души администрация, които да работят само по този проект! Но има ли България материална база, която да подсигури провеждането на тези над триста срещи? Има. Една от базите, на който трябва да се гледа с приоритет е Националният дворец на културата".

Друг важен елемент е нуждата от справяне с езиковото многообразие. Преводачите не са част от администрацията, но "без тях няма да стане", казва Катрин Боянова. Въпросът е дали това го разбира ли и самата администрация.

Цялото интервю на Ирина Недева с Катрин Боянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на иновациите и растежа

До 15 май компаниите да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации

До 15 май български компании могат да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации, която е с бюджет 127 милиона лева. Наближава крайният срок, през които български компании могат да кандидатстват по процедурата "Разработване на иновации в предприятията" с бюджет 127 млн. лв. по програма "Конкурентоспособност и иновации в..

публикувано на 11.05.24 в 21:28

Икономически песимизъм властва сред европейците преди евровота

Според проучване, проведено от "Би ви ей Ексайт" (Bva Xsight) за медиен консорциум начело с френско-германската телевизия Арте, 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. По въпросите за имиграцията и отбраната по-голямата част от..

публикувано на 11.05.24 в 21:26

Нов конкурс за управител на болницата в Дупница

Обявен е нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница по решение на съветниците, след като проведеният на 4 април избор се провали и никой от двамата кандидати не получи минималната оценка и бал. Новият конкурс е обявен за 12 юни.  5 години общинската болница беше управлявана от прокуриста Мария Иванова, която в деня след местните..

публикувано на 11.05.24 в 21:09

Ден на работодателя в гр. Рила

Ден на работодателя беше организиран в гр. Рила- инициативата е на Бюрото по труда в Дупница, след като от години безработицата в малката община е около и над 10 %. На борсата се явиха и безработни от съседната община Кочериново.  В общината и в района на Рилсикя манастир са отворени и работят, особено през летния сезон, над 10 заведения,..

публикувано на 11.05.24 в 20:59

Черни лешояди вече отглеждат потомството си на територията на Природен парк "Врачански Балкан"

Три двойки черни лешояди вече имат потомство и отглеждат малките си на територията на Природен парк "Врачански Балкан". В района от години се работи активно за възстановяването на този защитен вид птици.  След изчезването на черния лешояд от територията на природен парк "Врачански Балкан" , възстановяването на вида започна преди повече от 20..

публикувано на 11.05.24 в 20:39

Празник на яйцето в Павликени

Яйцето като символ на живота празнуват днес в Павликени. В 11-ото издание на празника акцент са традициите и обичаите на населените места и екологията. Репортаж на кореспондента ни Здравка Маслянкова. Хиляди гости се събраха на традиционният вече празник на яйцето в Павликени. "Празникът на яйцето не е просто един концерт в парка. Това е..

публикувано на 11.05.24 в 20:36
Наградените директори получиха и по икона на Св. Иван Рилски

Училищни директори получиха награди от МОН в Рилския манастир

Петима училищни директори получиха наградите си от МОН на среща в Рилския манастир, каквато се прави традиционно всяка година в Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий. Наг,адите им връчи зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова. Награждаването се проведе, по утвърдена вече традиция, в Иконната зала на Рилската сета обител...

публикувано на 11.05.24 в 19:58