Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии за първи път на български

Паринуш Санаии
Снимка: снимка: Ирина Недева


"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии е посветена на жените, не само от Иран, но от всички места където им се налага да се борят за основните си права.

Иранската писателка Паринуш Санаии е специален гост в предаването "Хоризонт до обед", заедно с издателя Манол Пейчев и преводачката от персийски Людмила Янева преди представянето на романа в София и в Пловдив.

Роменът "Моята орис" е историята на иранско момиче, което среща любовта на път за училище.След като я разкриват, я омъжват насила за политически дисидент през последните дни на режима на шаха.Ала скоро овдовява, след като съпругът й е екзекутиран от новия режим. Когато, цели 32 години по-късно, първата й любов се появява отново, тя се сблъсква с възмущението на трите си вече пораснали деца, две от които живеят в чужбина. Трябва ли да постави на първо място собствените си чувства, или трябва да се съобрази с техните?

Един необикновено трогателен и силен разказ за жените в Иран, обхващащ пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни.Той е прозорец към най-новата история на Иран, незамърсен от „западна интерпретация“, което го прави още по-увлекателен и изобличителен.Той е историята на силните жени, за битката им пред лицето на необичайни обстоятелства.История за приятелството и страстта, за религиозното потисничество, но и за любовта към родината.

Въпреки че романът е забраняван два пъти от режима в Иран, досега е претърпял 20 издания и е на върха на най-продаваните книги в Иран за всички времена. Вече е публикуван с голям успех и признание в Италия, където печели наградата „Бокачо“ за най-добра преводна книга.Правата за романа са продадени в 26 държави.

Една от най-продаваните книги в Иран за всички времена е "Моята орис" на иранската писателка Паринуш Сании (Иран). Днес преводът на български на "Моята орис" издадена от Жанет 45 ще бъде представен във Фотосинтезис в София, а на 26-ти юни в Културното студио на БНР в Радио Пловдив.

Романът предлага да погледнем пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни, през очите на една жена.

Писателката Паринуш Сании е рабоитла като социолог и затова тя познава добре характеристиките на иранската жена днес. Ключовият въпрос е до каква степен животът на иранската жена зависи от самата нея, когато близо 75 процента от браковете продължават да бъдат уреждани без да се има предвид избора на жената.

Романът на Сании представя режима в Иран по един свободен начин, въпреки, че романът е забраняван два пъти от режима в Иран. Вероятно причината е в това, което отбелязва и една от рецензиите на романа: "Смел и прям портрет на несправедливостта, така майсторски написан, че нито един потиснически съд не може логически и открито на забрани публикуването му" .

Паринуш Сании казва, че "когато има голяма пропаст между личното и общественото, в този дисбаланс е истинската реакционност на една система, и че щастието когато пропаста е по-малка".

Затова и цената на щастието на жените в Иран е твърде висока.

Чуйте повече от интервюто на Ирина Недева в звуковия файл какво мисли писателката Паринуш Сании за жените, Иран, правата, политиката, и обществото и какъв е отговорът й на въпроса защо хора като иранците, които са толкова образовани и умни, на практика допускат обществото им да се управлява като диктатура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25