Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНБ отне лиценза на КТБ

Ще бъде наета международна фирма за проследяване на парите в Корпоративна търговска банка

| обновено на 06.11.14 в 15:18
Снимка: БГНЕС

Управителният съвет на БНБ отне лиценза за извършване на банкова дейност на "Корпоративна търговска банка" АД. Това става ясно от съобщение на Централната банка. Това означава, че от днес започва да тече 20-дневният срок, след който Фондът за гарантиране на влоговете трябва да стартира плащанията на влогове до 196 000 лева. Парите трябва да започнат да се изплащат на 26-и ноември, а седем дни по-рано трябва да станат ясни банките, през които хората ще могат да получат парите си.

От БНБ аргументират решението си за отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка с отрицателен собствен капитал на групата в размер на 3,7 млрд. лева. 

От Централната банка съобщават още, че ще бъде наета международна фирма за проследяване на парите в Корпоративна търговска банка.

Ако влоговете са в чуждестранна валута, те се изплащат в лева по курса на деня, в който започне изплащането. По закон това става 20 дни след отнемането на лиценза, което означава 26-и ноември. Още миналия месец от Фонда за гарантиране на влоговете съобщиха, че са започнали тестове. Тогава стана ясно, че тъй като вложителите са много, от Фонда обмислят вариант изплащането да стане чрез няколко  обслужващи банки. Те ще бъдат избрани по специални критерии и ще бъде изготвен график за работа. Вложителите ще имат право да изтеглят парите си, да ги преведат по сметка в друга банка или да ги оставят в обслужващата банка.

По отношение на аргументите за отнемане на лиценза на КТБ от Цетралната банка, че данните от финансовите отчети не отговарят на изискванията за собствен капитал и капиталова адекватност, необезпечените кредити на банката са в размер на 4 милиарда и 200 милиона лева. Собственият капитал е минус 3 милиарда и 700 милиона лева. Към края на октомври са направени прехвърляния за близо милиард и 200 милиона лева, а волеизявленията за прихващане са малко над 800 милиона. От БНБ подчертават, че дори всички искания за т.нар. "прихващания и цесии" да бъдат удовлетворени, финансовият резултат на банката би се подобрил само със 160 милиона лева, което няма да е достатъчно за отговаряне на законовите изисквания за собствен капитал.

По-рано от Централната банка обясниха, че през март подсъдимият подуправител Цветан Гунев е дал разрешение за увеличаване на капитала на банката с 35 милиона евро чрез схема от дружества, като на практика банката е финансирала сама себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

УС на БНБ отне издаденото през март разрешение на КТБ за увеличаване на капитала с 35 млн. евро

БНБ отмени решение за увеличаване на капитала с 35 млн. евро на Корпоративна търговска банка, направено през март, съобщиха от Централната банка. Това обаче не означава все още отнемане на лиценза на банката, а само на разрешение, дадено от подсъдимия..

обновено на 06.11.14 в 13:12
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" призова МС да постави пред ЕК въпроса за отварянето на ГКПП "Рудозем-Ксанти"

Партия "Възраждане" призова правителството да постави пред Европейската комисия въпроса за отварянето на граничния пункт "Рудозем-Ксанти".  В декларация от трибуната на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов настоя държавата да..

публикувано на 11.04.25 в 13:26

Погасен е пожарът в автосервиза в село Долни Лозен

Погасен е пожарът в автосервиз в село Долни Лозен, с ъобщи пред БНР комисар Ганчо Данчев, началник на районната пожарна.  В момента огнеборците гасят останали малки огнища. Двама души са обгазени и са откарани в болница. От пожарната..

публикувано на 11.04.25 в 13:10

Гръцките пенсионери организират голям протест пред парламента в Атина

Основната причина за протеста на пенсионерите е, че остават без пенсии за Великден. Въпреки натискът на опозицията към правителството Министреството на финансите обяви, че технически е невъзможно да се изплатят пенсиите седмица по-рано. "Оставаме без..

публикувано на 11.04.25 в 13:09

Резервациите за хотели в Кипър за Великденските празници са се увеличили с 10%

Кипър посреща Великденските празници с висока заетост на хотелите и увеличен пътнически трафик на летищата в страната, което дава положителна перспектива за активния летен сезон, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация. В същото време бизнесът и..

публикувано на 11.04.25 в 12:56

Петко Иванов: В българските училища има много примери за качествено преподаване

Конкурсът "Добрите практики на фокус" се провежда за четвърта поредна година . Организатори са фондация "Заедно в час" и образователният сайт prepodavame.bg .  До 15 април може да се гласува за учителска практика, която впечатлява и е полезна...

публикувано на 11.04.25 в 12:55
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Министър Иван Иванов: До края на юни пътят между Мездра и Ботевград ще бъде готов

До края на юни скоростния път между Мездра и Ботевград ще бъде готов. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който провери строителството на пътната отсечка. "Днешното ми идване тук е да се уверя с очите..

публикувано на 11.04.25 в 12:31
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Екоминистърът и кметът на столицата ще обсъдят третирането на столичните отпадъци

Министърът на екологията Манол Генов съобщи, че в понеделник ще се срещне с кмета на столицата Васил Терзиев.  Проверката в завода за третиране на отпадъци в столицата продължава:  "Правим в момента проверка на входа и на изхода какво е излязло от..

публикувано на 11.04.25 в 12:28