Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СГС отстрани от длъжност подуправителя на БНБ Цветан Гунев

| обновено на 03.12.14 в 17:26
Снимка: БГНЕС

Софийският градски съд (СГС) отстрани от длъжност подуправителя на Българската народна банка (БНБ) Цветан Гунев. Решението на градските магистрати не е окончателно и може да бъде обжалвано. Ако това се случи, делото в Софийския апелативен съд е насрочено за 11-и декември.

Според мотивите на съдия Снежанка Кьосева наложително в тази ситуация е да се осигури по-спокойна обстановка, в която свидетелите без страх да изложат известните им факти.

На заседанието на съда днес стана ясно, че прокуратурата е повдигнала второ обвинение на Гунев - отново за престъпление по служба във връзка с разследването на Корпоративна търговска банка (КТБ). Този път обвинението му не е за неупражнен надзор, а заради конкретна негова заповед, с която е позволил увеличение на капитала на КТБ с 35 млн. евро. Новото обвинение срещу Гунев е повдигнато на 25-и ноември. Само ден преди това той се е върнал от дълга отпуска. Връщането на работа на подуправителя на БНБ и шеф на управление "Банков надзор" беше повод прокуратурата да поиска отново отстраняването му, след като през септември съдът отхвърли искането.

От своя страна адвокат Трендафил Трендафилов, който защитава Гунев, каза, че цялата проблематика около КТБ вече е извън правомощията на Централната банка и няма как подзащитният му да влияе.

"Хоризонт" припомня, че Гунев е един от обвиняемите по делото за източване на 206 млн. лева от КТБ заедно с мажоритарния й собственик Цветан Василев, изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева-Кючукова.

Гунев е обвиняем от 16-и юни, като му беше взета мярка за неотклонение "подписка". От прокуратурата съобщиха тогава, че той е обвинен за бездействие по служба - за това, че не е приложил надзорни мерки спрямо КТБ за нарушения и нередности в дейността й.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сенатор Майк Раундс

US сенатори твърдят, че новият мирен план за Украйна не е дело на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че мирното предложение на неговата администрация за уреждане на конфликта между Украйна и Русия "не е окончателно". На въпрос на репортери в събота дали това е последното му предложение Доналд Тръмп отговори с "не". Той добави, че по един или друг начин, конфликтът между Киев и Москва трябва да..

публикувано на 23.11.25 в 08:56

Пореден протест срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране и покачването на таксите за престой е планиран днес в София от 13 часа пред сградата на Столичната община. Вчера с блокада на моста "Чавдар" жителите на кварталите "Сухата река" и "Хаджи Димитър" настояха проблемът с недостатъчното места за паркиране да бъде решен без това да ги..

публикувано на 23.11.25 в 07:57
Групова снимка на делегатите на първия ден от срещата на Г-20 в Йоханесбург.

Г-20 призова за справедлив и траен мир в Украйна

Световни лидери заявиха, че американският план за мир в Украйна се нуждае от "допълнителна работа", докато се опитват да намерят координиран отговор на предложението. Това стана ясно по време на срещата върха на Г-20 в Южна Африка. Участниците в срещата на 20-те най-развити икономики в света приветстваха усилията на САЩ, но изразиха..

публикувано на 23.11.25 в 07:41
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11