Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Емил Табаков: Още не знаем какво ще включва новият сезон на Радиооркестъра

Симфоничният оркестър на Българското национално радио ще закрие своя пореден успешен сезон 2014/2015 с концерт в зала "България" на 12-и юни от 19 часа. Под палката на главния си диригент Емил Табаков радиосимфониците ще изпълнят любими на публиката творби: Сюита №1 "Пер Гинт" от Едвард Григ и Фантастична симфония от Ектор Берлиоз, а солист в Първия клавирен концерт от Феликс Менделсон-Бартолди ще бъде Александър Хинчев - български пианист от школата на проф. Константин Ганев, високо ценен в Италия, но сравнително рядко концертиращ на родна сцена.


Маестро Емил Табаков сподели за предаването "Алегро виваче", че няма много изненади за него в отминаващия сезон, освен че оркестърът все по-често участва в симфонизации на поп музика. Изненадата е това, че ръководството на оркестъра се поделя по друг начин и репертоарният план не е направен изцяло от художествения ръководител (главния диригент), а и от директора (на Музикална къща БНР). Смятам, че все пак един симфоничен оркестър трябва да свири повече симфонична музика. Оркестърът се справи много добре с всички поставени задачи, така че имаше постижения. Общо взето оркестърът всяка година е на едно по-високо стъпало като ансамбъл, като звук, като музициране.

Какво ще включва афишът на Симфоничният оркестър на БНР за следващия сезон обаче, можем само да гадаем. Самият маестро Табаков призна, че този въпрос трябва да бъде отправен към директора на Музикална къща БНР г-жа Хелия Чавдарова, защото предложената от главния диригент на Радиооркестъра програма досега не е одобрена и няма потвърждение, че ще се работи по нея. Нямам никакъв сигнал хубава ли е, лоша ли, и затова не бих могъл да кажа... Може би г-жа Чавдарова знае какво ще бъде догодина аз не знам.

Чуйте цялото интервю с диригента Емил Табаков в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47