Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и членове на регулатора ще бъдат изслушани днес от парламента за модела на ценообразуване на електроенергията. Процедурата се наложи, след като регулаторът обяви намеренията си за ново поскъпване на тока за крайните потребители и индустрията от 1-ви юли. Работодателските организации заплашиха с протести срещу планираното увеличение, правителството също се обяви против.
Депутатите ще започнат пленарната седмица с изслушване на ръководството на регулатора по широко оспорвания модел за ценообразуване. Той предвижда въвеждане на увеличение на цената на тока за крайните потребители с около 2 процента, а за индустриални цели – между 13 и 20 процента. Това означава двойно увеличение на добавката "задължение към обществото", която бизнесът плаща за всеки потребен мегаватчас. Мотивът – в противен случай ще се увеличи дефицитът в Националната електрическа компания и цената на тока за домакинствата. Бизнесът заплаши с протести от идния петък, ако планираното увеличение влезе в сила. Работодатели поискаха замразяване на тарифите до края на годината, а правителството обеща 10 процента съкращаване на разходите в държавната енергетика за срок от три години.
Вчера парламентарната комисия за наблюдение на дейността на регулатора прие на първо четене внесените промени в Закона за енергетиката, с които се дава възможност ценовият и регулаторен период за електро- и топлоенергетиката да бъде отложен с един месец, като увеличението да е от 1-ви август.
Предложението за отлагане на промяната в цените на тока с 1 месец ще бъде обсъдено днес и от Комисията по енергетика в парламента. Очаква се да бъде гласувано в пленарната зала утре.
На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти, назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-ми октомври миналата..
В рамките на Месеца на франкофонията днес ще се състои Литературна среща със Сергей Шикалов за романа му "Опасни видове" : Спомен за едно десетилетие в Русия, която вярваше в правата на човека и в свободата да обичаш. Събитието е днес от 18.30 часа във Френския културен институт. " Вдъхновението се храни с нашите ежедневни мисли ", отбеляза..
Време е за Закон за водоснабдяването и канализацията. За това настоя в интервю пред БНР Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Той изрази "разочарованието на гилдията, че продължаваме да говорим за промени в Закона за водите , а не говорим за нов закон за ВиК – нещо, което от повече от десетилетия ВиК отрасълът..
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли, който се намира във Вашингтон, каза, че той и американският му колега Пийт Хегсет "работят усилено по пътя към мира" в Украйна. Очаква се министърът на отбраната на Обединеното кралство да обсъди решението на САЩ да прекратят споделянето на разузнавателна информация с Украйна със..
18-годишно момиче, което работи на бензиностанция при АМ "Струма", е било отвлечено от мъж, неин приятел, с когото се познавали и живеели заедно отскоро, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Извършителят е задържан. По случая е образувано досъдебно производство. Снощи в РУ Дупница е получен сигнал за отвлечена..
След като Общинската избирателна комисия - Столична е установила несъвместимост за кмета на район "Слатина" Георги Илиев, ще се проведе частичен избор за кмет на района. Илиев не е обжалвал решението на ОИК и днес ЦИК разгледа преписката, като изпрати материалите на президента за издаване на указ, с който ще се насрочи дата за провеждането на..
Със заповед на министъра на вътрешните работи е уволнен полицаят, който с боен пистолет стреля по автомобил и рани едно от петте момчета в колата. Приключилата проверка е показала нарушения, съобщиха от пресцентъра на министерството. През юни миналата година в Плевен криминалист простреля 19-годишен младеж. Тогава от МВР уточниха, че..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..