За това настоя в интервю пред БНР Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.
Той изрази "разочарованието на гилдията, че продължаваме да говорим за промени в Закона за водите, а не говорим за нов закон за ВиК – нещо, което от повече от десетилетия ВиК отрасълът очаква".
Част от предложенията за промени са разумни, но не бива да се превръщат "в поредните кръпки в Закона за водите", категоричен е Иванов.
Предложението за корекция в цените на водата, когато има проблем с качеството ѝ, е резонно, смята той относно внесените предложения за такива текстове, които да задължат ВиК дружествата.
"Намаляването на цената има смисъл, но трябва да знаем колко ще бъде намалена, как това ще се отрази на финансовите резултати на ВиК дружеството и дали няма да направим така, че ВиК дружествата да не могат да посрещат другите си нужди, да влязат в спирала да предоставят все по-лоша услуга."
Трябва да гледаме в посока не да наказваме ВиК-тата или хората да се примиряват с некачествената услуга, а да се търсят решения – не може безкрайно дълго да се предоставя вода, която се води питейна, но не е, коментира Иван Иванов в предаването "Хоризонт до обед".
Той напомни, че има действаща европейска директива, която поставя много по-високи изисквания към ВиК дружествата.
"Да се прави мониторинг, включително на нови параметри като микропластмаси и фармацевтични замърсители, което също е скъпо. Самият мониторинг е скъп."
Относно прогнозите за суха пролет и хроничното безводие Иванов потвърди "предпоставките да има отново райони с режим на вода".
"Като държава създаваме сами предпоставки да има безводие с високите загуби във водоснабдителната система. Живеем с мисълта, че е нормално да губим по мрежата над 60% от това, което добиваме от водоизточниците. Всяка капка е важна."
Европейските стандарти за допустимата загуба на вода са под 25%, изтъкна председателят на Българската асоциация по водите.
"Предлагаме да се направи национална програма за намаляване на загубите."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..
Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..
Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..
Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..
Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията докладчик е разпоредила за следващото съдебно заседание да бъдат призовани осем свидетели...
От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..