Това заяви в интервю специално за БНР генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в отговор на въпроса дали НАТО има резервен план, ако гръцката държава спре да плаща заплати на военните си. НАТО има военна база в Гърция. Според Столтенберг организацията не би трябвало да се намесва, ако гърците свършат парите, дори и за кратък период от време:
Тези проблеми ще станат още по-трудни, ако започнем да си разменяме ролите с други международни институции. ЕС, ЕЦБ и МВФ се занимават бюджетната, финансова и икономическа криза в Гърция. НАТО носи отговорност за колективна отбрана. Продължаваме да работим по това с Гърция, която ясно подчерта, че няма да обвързва членството си в НАТО с проблемите си с ЕС. Надявам се, вярвам и подкрепям всички усилия за намирането на решение. Но то ще бъде още по-трудно, ако аз или НАТО започнем да се месим.
Присъствието на натовски войски в Черно море и на българска територия не е продиктувано от непосредствена необходимост, увери генералният секретар на Алианса:
Искам да подчертая, че НАТО не прави нищо в България, освен ако тя не го поиска. Българите решават какво правим съвместно в страната ви. Всички трябва да разберат, че НАТО е тук за да защитава всички съюзници, включително България на принципа "един за всички – всички за един". Не виждаме непосредствена заплаха за нито една държава-членка на НАТО, в това число за България. Въпреки това, живеем в променена и по-опасна среда на сигурност. Тя се дължи на заплахата от ИДИЛ на юг, на насилието в Ирак, Близкия изток и Северна Африка, което вдъхновява за терористични атаки в собствените ни държави – видяхме го в много европейски страни, включително в България. После идва съвсем различната заплаха от Изток, където виждаме една по-нападателна Русия, която от години инвестира значителни суми за отбрана и тежко въоръжение. Тя демонстрира желание да използва сила, за да променя граници, като анексира части от територията на съседна държава. Случаят с Крим е първият от края на Втората Световна война насам. Затова трябва да се адаптираме към по-опасната среда на сигурност. Точно това правят заедно България и НАТО.
На срещата в Уелс всички страни са се съгласили, че е необходима промяна в отбранителните планове, изтъкна Столтенберг:
Мога да кажа, че всички – включително и България – се съгласихме, че средата за сигурност е променена. Както на юг, така и на изток. Това е причината да инвестираме в отбрана. Увеличаваме и военното присъствие в източната част на Алианса. Откриваме нови малки командни центрове в Балтийските републики, Полша, Румъния и България. Това не са военни бази, а центрове, които ще установят по-добра връзка между националните сили на България с многонационалните сили на НАТО. Вярвам, че няма противоречие между силната отбрана и диалога. От опита ми като премиер на малка съседна на Русия държава, знам, че успяхме да поддържаме добри всекидневни контакти с Русия не въпреки, а именно заради членството на Норвегия в НАТО.
България сама решава от какво натовско оборудване или присъствие има нужда. Всички източноевропейски съюзнички поискаха повече военно присъствие, включително България. Става дума за повече учения и за вече споменатия команден център с 40 души персонал, половината от които български офицери.
Решението на САЩ да предислоцира тежко въоръжение в България е взето на двустранна основа чрез споразумения със съответните държави, където отива тази техника. Но целта на това преместване на машините е те да участват във военни учения в 7-те страни. Всъщност държавите скоро могат да станат и повече. Разбира се, за САЩ постоянното превозване и връщане на тежко въоръжение през Атлантическия океан всеки път, когато се провеждат тренировки, е много скъпа и неефективна процедура. Ето защо, причината за предислоцирането в Европа, е улесняването на ученията. За мен е важно, когато има по-напрегната среда за сигурност, да отвръщаме по отбранителен и пропорционален начин.
Генералният секретар на Алианса коментира и вариантите пред България, която е изправена пред модернизация на военновъздушните си сили:
За НАТО е предимство, когато е на лице повече взаимосъвместимост в различни сфери, включително когато става дума за военновъздушните сили. Това улеснява общата работа на различните държави-съюзнички. НАТО извършва много съвместни мисии по наблюдение на въздушното пространство – така наречените "Ер Полисинг". Имаме присъствие в много страни – в такива, които имат собствени военновъздушни сили и в други – които нямат. Няма непосредствена връзка едното с другото. Разбира се – колкото по-силни са българските военновъздушни сили, толкова по-добре и аз бих го приветствал. Така НАТО става още по-силен.
Интервюто на Никола Миладинов с Йенс Столтенберг можете да чуете от звуковия файл.Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..
Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..
Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс. В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..
До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..
Израел мобилизира десетки хиляди запасняци, потвърди началникът на генералния щаб на армията Еял Замир. Повиквателните са разпратени, за да може армията да разшири за пореден път бойните си операции в Ивицата Газа. Израел планира и враждебни действия по отношение на части от Йемен и Иран, стана ясно по-рано днес от изявления на премиера Бенямин..
Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 19:00 ч. местно (и българско) време е 47,22 процента, показват данни на Постоянния изборен орган, цитирани от БТА. Румънците гласуват на президентски избори Над 8,4 милиона румънци са гласували до момента в избирателните секции в цялата страна. От тях 5,1 милиона са от..
Жълт код за седем области в Испания заради очаквания за интензивни валежи. Синоптиците посочват, че са възможни бури и градушки. Опасност от бури и силни дъждове е обявена в Арагон, Кастилия и Леон, Каталуния, Навара, Страната на баските, Валенсия и Ла Риоха. Синоптиците прогнозират градушка в Сарагоса, интензивни валежи в Бургос, Тарагона и Жирона...
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..